ŻUR z białą kiełbasą i jajkiem
Składniki:
- biała kiełbasa wieprzowa surowa 1 na głowę
- 1 pęczek włoszczyzny
- butelka zakwasu żurkowego np. żur śląski lub od "babci" z bazaru
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 3/4 szklanki kwaśnej śmietany
- łyżka mąki,
- liść laurowy,
- sól,
- ziele angielskie
- majranek,
- pieprz
- jajka 1 na głowę
Sposób przygotowania:
Do ca 2 l wody dodać kiełbasę, czosnek, ziele, pieprz i liść laurowy, włoszczyznę i cebulę, całość zagotować i doprawić solą i pieprzem, gotować ok. 30 - 45 minut
Kiełbasę wyjąć,(wywar można przecedzić), dodać zakwas żuru, zagotować, śmietanę z rozpuszczoną mąką wlać do zupy, doprawić do smaku sola i majrankiem.
Ugotowane jajka na twardo, pokroić w ćwiartki, kiełbasę w talarki i zalać żurem. Podawać z pieczywem lub ziemniakami ze skwareczkami.
To je dobre, ale istnieje tyle róznych wersji, że głowa mała.
Żur wiejski"
Składniki:
- 1 szkl. ukiszonego żuru,
- 1 cebula 100 g,
- 1 zabek czosnku,
- pół kubka śmietany 18 %,
- 100 g wędzonego boczku,
- 1 łyżka mąki pszennej,
- 1 łyżeczka majeranku,
- 1 liść laurowy,
- 4 ziarna ziela ang.,
- sól,
- pieprz.
Sposób przyrządzenia:
Czosnek obrać i rozetrzeć z solą. Cebulę obrać, przekroić na 4 części, zalać 3 szkl. wrzącej wody, wlać ukiszony żur i zagotować. Dodać roztarty z solą czosnek, majeranek oraz przyprawy. Mąkę rozprowadzić 2 łyżkami zimnej wody, wlać do zupy i zagotować. Boczek pokroić w kostkę, zrumienić i dodać do zupy, wlać śmietanę i zamieszać. Podawać z ziemiakami okraszonymi stopnioną słoniną i zrumienioną cebulą.
Pychota
Żur zalewajka
Składniki:
- 5 ziemiaków (500 g),
- 1 cebula 60 g,
- butelka ukiszonego żuru,
- 1 ząbek czosnku,
- 2 suszone grzyby 20 g,
- 1 liść laurowy,
- 5 ziaren pieprzu,
- 2 ziarna ziela ang.,
- 1 łyżka majeranku,
- 50 g słoniny,
- sól.
Sposób przyrządzenia:
Ziemiaki obrać, opłukać, pokroić w kostkę. Cebulę obrać pokroić na 4 części. Grzyby umyć i moczyć w wodzie 20 min. Wlać 4 szkl. wody, dodać ziemiaki, cebule, grzyby, liść laurowy, pieprz oraz ziele ang. i gotować 20 min. Grzyby wyjać i pokroić w paski. Wlać ukiszony żur i wsypać majeranek. Czosnek obrać, rozetrzeć z solą, dodać do zupy, wymieszać i gotować 2 min. Słonine pokroić w kostkę, zrumienić i połaczyć z zupą. Można dodać śmietany 22 %.
I co dalej
Kwaszenie żuru
Składniki:
- litr letniej, przegotowanej wody,
- 20 dkg pszennej mąki razowej,
- ząbek czosnku,
- skórka razowego chleba,
- trochę cukru i soli.
Sposób przyrządzenia:
Mąkę wsyp do kamiennego garnka, zalej wodą, wymieszaj, dodaj roztarty czosnek, odrobinę soli i cukru oraz skórkę z razowego chleba. Garnek przykryj płótnem lub gazą. Gotowy będzie, kiedy jego smak będzie kwaskowaty.
I dalej
Zakwas na żur
Składniki:
- 300 g mąki żytniej razowej,
- kawałek skórki razowego chleba do zakwaszenia,
- 500 ml przegotowanej wody,
- 4 ząbki czosnku.
Sposób przyrządzenia:
Do kamiennego lub szklanego naczynia wsypać mąkę, dodać posiekany, utarty z odrobiną soli czosnek, skórkę razowego chleba i zalać przegotowaną wodą. Wymieszać. Odstawić na 3 - 4 dni. Po przelaniu do butelki i szczelnym zamknięciu można przechowywać w lodówce do 2 tygodni. Uwaga - za pierwszym razem żur może się nie zakisić. Wtedy po kilku dniach wylać zawartość kamiennego naczynia i nie myjąc go wsypać do niego ponownie mąkę na żur, dodać wszystkie składniki jak za pierwszym razem. Zasada jest taka, że aby żur się dobrze kisił robić go zawsze w tym samym naczyniu i chociaż brzmi to dziwnie, tego naczynia po kolejnych kiszeniach nie myć. Przy pierwszym zakwaszaniu warto skorzystać z zakwaszacza - nawet kupnego.
Dziwne?
Żur po warszawsku
Hm nawet nie wiedziałem o takiej wersji
Składniki:
- porcja włoszczyzny,
- 1 pęczek szparagów,
- 50 dkg surowej kiełbasy,
- 0.5 l zakwasu,
- sól,
- pieprz,
- szczypta cukru,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 łyżka Maggi lub sosu Worcester,
- majeranek,
- 0.5 szkl. śmietany.
Sposób przyrządzenia:
Obraną i umytą włoszczyznę zalewamy 1.25 l wody i gotujemy wywar. Szparagi obieramy i gotujemy osobno w 1.25 l wody. Jarzyny i szparagi zużywamy do innych dań. W wywarze z włoszczyzny gotujemy kiełbasę ok. 40 min., wyjmujemy ją, kroimy w plasterki i wkładamy z powrotem do garnka. Dolewamy zakwas, wywar ze szparagów i zagotowujemy. Doprawiamy solą, pieprzem, cukrem, roztartym z solą czosnkiem, Maggi lub sosem Worcester, majerankiem oraz roztrzepaną śmietaną. Podajemy z okraszonymi ziemniakami albo z jajkiem na twardo.
UF starczy tego dobrego
ZIBI
