duża rodzina

duża rodzina

forum dla rodzin wielodzietnych i sympatyków
duża rodzina
Obecny czas: 17 Sie 2018, 16:38

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: pamiętacie??
PostWysłany: 03 Cze 2009, 15:10 
zorga domowa
Awatar użytkownika

Dołączenie: 15 Cze 2007, 14:57
Miejscowość: Wrocław
pamiętacie taką wypowiedź telewizyjną:
http://www.youtube.com/watch?v=R9LwoIh1d3A
???
Ja pamiętam. Pamiętam, że ktoś wreszcie wtedy powiedział - ludzie cieszcie się:)
to chyba było po wydaniu wiadomości, a może po bajce??

miałam wtedy 19 lat, te następne 20 lat, czyli ta Nowa Polska, to całe moje dojrzałe życie. Małżeństwo, macierzyństwo

ależ to szybko zleciało.

Ale cały czas mam wrażenie, że za rzadko słychać to, co Szczepkowska chciała przekazać - ludzie cieszcie się:)

Profil Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: pamiętacie??
PostWysłany: 04 Cze 2009, 10:28 
zorga domowa
Awatar użytkownika

hi, hi, nikt nie pamięta, jestem najstarsza na forum

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 04 Cze 2009, 11:09 
epikurejka w rozpaczy
Awatar użytkownika

Dołączenie: 16 Cze 2007, 11:46
Miejscowość: Tychy
Pamiętam , do dziś nie umiem się odnaleźć między epoką w której zostałam wychowana a tą , w której przyszło mi żyć. W drodze do domu słuchałam audycji , z motywem przewodnim: dlaczego ludzie tęsknią za PRL-em
Ja ma refleksję , że nie tęsknią za PRL jeno za jakimś ładem, jakimkolwiek i za bezpieczeństwem socjalnym.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 04 Cze 2009, 11:45 
zorga domowa
Awatar użytkownika

a ja pamiętam, że chyba przez 10 lat po 1989 wydawało mi się, że ten nowy ustrój to jest taka nowość właśnie, a tamten stary to swojski, znajomy. Teraz już tak nie mam, ten jest właśnie ten swojski. Za to długo potrafiłam liczyć w starych pieniądzach;) tych dziesiątkach tysięcy.
Tylko, że ja nie mam sentymentu do tego starego ustroju. nie załapałam się na cud Gierka, to znaczy nie jako już starsze świadome dziecko, to starsze świadome dziecko musiało wiecznie stać w kolejkach, gdzie mnie mama stawiała, a sama gnała do drugiej. Na słone masło się załapałam, błe. Nudę z telewizora, gdzie były same bardzo nudne gadające głowy. W kinach filmy radzieckie, no może w liceum chodziło się na konfrontacje taki przegląd najnowszych filmów, ale to było raz do roku. No może to, że książki były tanie, ale te ciekawsze to trzeba było upolować. Nuda (ta oficjalna) i bida z nędzą, to moje doświadczenia z komuny.
Trudno mi sobie wyobrazić dzisiaj, ile, kobiety przede wszystkim, musiały wtedy włożyć wysiłku, żeby upolować coś do jedzenia i oporządzić dom. A np. przy dużej rodzinie, to już w ogóle nie wiem, jak to było możliwe.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 04 Cze 2009, 12:02 
Generalissimus domownikuss
Awatar użytkownika

Dołączenie: 09 Sty 2008, 22:17
ja tez pamietam :mrgreen: co prawda samego tego zdania wypowiedzianego wtedy w czasie Dziennika, nie za bardzo (pewnie cwiczyłam na skrzypcach w drugim pokoju :lol: ), teraz go sobie odswieżam :D
ale pamiętam taki swiąteczny nastrój owego 4 czerwca, ogólną jedność i podekscytowanie, oczekiwanie na wyniki i "jak to teraz będzie", no i ...radość :!:

szkoda, ze nie wszyscy teraz są tacy jednomyslni w ocenie tego zwycięstwa, doszukują się jakichś zdrad, negują dobre intencje :? ale to cena owej wolności i demokracji i dowód na to, ze ten komunizm naprawdę się wtedy skończył :D

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 04 Cze 2009, 12:22 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 09 Sty 2008, 22:17
mam tez takie bardziej przyziemne skojarzenei tamtgo dnia... tak jak się czasem pamięta jakiś dzień przez pryzmat np. zapachu unoszącego się właśnie w powietrzu, pogody itd., ja mam tak często :D To z tamtego przedpołudnia o dziwo tez cos pamietam, mam taki obraz: stoję z mamą na przystanku na naszej ulicy (jeszczem nie głosowała, alem towarzyszyła 8) ), swieci ostre słońce i pamiętam...jaką mam kurtkę wiosenną na sobie :P

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 04 Cze 2009, 12:25 
epikurejka w rozpaczy
Awatar użytkownika

Cytuj:
że ten nowy ustrój to jest taka nowość właśnie, a tamten stary to swojski, znajomy. Teraz już tak nie mam, ten jest właśnie ten swojski.

a ja mam wrażenie , że nie mamy żadnego ustroju tylko rozstrój, a stary ład to było jakieś zatwardzenie :P a potem poszłoooooooooooo
Image

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 04 Cze 2009, 14:42 
ptak paradoksalny
Awatar użytkownika

Dołączenie: 05 Gru 2007, 10:02
Miejscowość: Dolny Śląsk
pamiętam (Joasia bosska!!)
pamiętam euforię i to, że idzie "nowe"

a tego "nowego" to chyba wciąż musimy się uczyć...

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 04 Cze 2009, 15:49 
zorga domowa
Awatar użytkownika

Przekrój pobawił się w zestawienie ostatnich dni przez wyborami 4.VI, na podstawie rzekomego pamiętnika
http://www.przekroj.pl/wydarzenia_kraj_artykul,4833,0.html

Przechodziłem dziś aleją Świerczewskiego przy placu Dzierżyńskiego.

to z Wrocławia. Główne ulice, dzisiaj ul. Piłsudskiego i pl. Dominikański.
Może już plac Dzierżyńskiego nie mówię, ale zdarza mi się mówić pl. PKWN (dzisiaj pl.Legionów), jeździłam tamtędy do szkoły i tak mi zostało

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 05 Cze 2009, 09:19 
naczelny amerykanista

Dołączenie: 20 Cze 2007, 23:40
Wczoraj zebraliśmy się na uroczystej - a jakże - kolacji, my i nasi młodzi, którzy wtedy byli nieletnimi dziećmi.
Jakie wspomnienia?
Najpierw była atmosfera radosnego oczekiwania i najfajniejsze wyborcze hasło: "Nie spij, bo cię przegłosują".
Wydawało się jednak,że sukces jest pewny.
Mąż, jako członek komisji wyborczej z ramienia "Solidarności", wybył z domu raniutko.

Wczesnym popołudniem wpadł na obiad, i pierwszy kubeł zimnej wody: strasznie niska frekwencja!
Nie mogliśmy zrozumieć! Jak to? Dlaczego?
Skuliłam się w sobie i aż do wieczora męczyły mnie jak najbardziej pesymistyczne wizje.

Gdy małż wreszcie wrócił, zdążył rzucić mi tylko:
"Nie jest najgorzej".
Usypiał z rozmarzonym acz złośliwym uśmiechem:
"Żebyś ty widziała miny tych komunistów przy liczeniu głosów..."

I to jest jego najpiękniejsze, najbardziej wyraziste wspomnienie - ich MINY.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 05 Cze 2009, 09:36 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 17 Cze 2007, 01:15
Miejscowość: Warszawa
Ja kończyłam 6 klasę, ale miałam dość dobrze rozbudzoną świadomość obywatelską:) Też pamiętam negatywny szok związny z frekfencją, nie chciało nam się wierzyyć, bo tam gdzie mieszkalismy frekfencja była bardzo wysoka, pamiętam też dobrze podekscytowanie moich rodziców, babcię która była tak bardzo wrzruszona, bo myślała, że nie doczeka tej chwili - ale samego wystąpienia Szczepkowskiej nie pamiętam. Wydaje mi się, ze widziałam je dopiero w powtórkach...

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 05 Cze 2009, 09:55 
epikurejka w rozpaczy
Awatar użytkownika

ja pamiętam jak się niektórzy oburzali jakim prawem takie słowa wypowiedziała :twisted:
To że komunizm upadł to świetnie, koszty były ogromne i siła moralna oporu i determinacji chwalebna, ale w czynach ludzie jakoś nie potrafią dzieła uprawomocnić. Wiem , że powiedzieliśmy szach, ale wydaje mi ,że jesteśmy po macie. Jak wiele razy w historii. Nie świętuję tego zdarzenia . bo moi najbliżsi nie poradzili sobie , widziałam jak szubrawcy (niektórzy sąsiedzi ) elita poprzedniego sytemu świetnie się ustawiła, maja wysokie emerytury. Ci którym naprawdę zawdzięczamy upadek komunizmu ledwo koniec z końcem wiążą, niezaradni idealiści . Komuna upadła, ale czy czujecie , że jesteśmy wygrani?
Nie zapomnę jak maturzystka na egzaminie ustnym z historii nie mogła wydumać kto wygrał II wojnę światową , w końcu jak ustaliliśmy sobie uczestników to bez namysłu powiedziała , ze Niemcy i jakby tak się dzisiejszemu ładowi przyjrzeć to muszę się po latach zgodzić . Niebawem okaże się żadnych badań wschodnich nie czytałam ale naprawdę bym się nie zdziwiła gdyby niebawem okazało się , że na upadku komunizmu zyskała najbardziej Rosja.Poczekajmy jeszcze 30 lat:) Może dożyję .

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 05 Cze 2009, 10:06 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 17 Cze 2007, 01:15
Miejscowość: Warszawa
Oczywiście, że nomenklatura się uwłasczyła - oburza mnie i to bardzo. Jednak - może to wszystko kwestia pokolenia - wśród moich znajomych każdy bez wyjątku lepiej sobie radzi niż jego rodzice, niezaleznie jaki zawód wykonuje.

Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników