duża rodzina

duża rodzina

forum dla rodzin wielodzietnych i sympatyków
duża rodzina
Obecny czas: 21 Sie 2018, 12:11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: 09 Lip 2008, 21:35 
zorga domowa
Awatar użytkownika

Dołączenie: 15 Cze 2007, 14:57
Miejscowość: Wrocław
Image

Masz duże mieszkanie lub dom i co najmniej trójkę dzieci do opieki? Możesz założyć alternatywne przedszkole. Gmina da ci około 200 zł miesięcznie na każdego malucha
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej o zakładaniu alternatywnych form wychowania przedszkolnego weszło w życie 1 stycznia 2008 r. Ma być szansą na większy dostęp do edukacji przedszkolnej, zwłaszcza dla dzieci na wsiach. Bezpieczny i higieniczny lokal (wymagane jest zaświadczenie ze straży pożarnej i sanepidu), opiekun z uprawnieniami pedagogicznymi oraz co najmniej trójka zainteresowanych - to niezbędne minimum do prowadzenia przedszkola alternatywnego. Zajęcia mogą być prowadzone codziennie lub tylko w niektóre dni tygodnia. Muszą trwać co najmniej trzy godziny, ale mogą dłużej. Wszystko zależy od ustaleń z rodzicami, którzy składają pisemne oświadczenie, że dziecko będzie na nie chodzić.

Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, gmina nie może odmówić dotacji. Wynosi ona minimum 40 proc. kwoty, którą miasto przeznacza na jedno dziecko w publicznym przedszkolu. W Krakowie jest to 516 zł, a więc dotacja na przedszkole alternatywne to mniej więcej 200 zł.

- To może być niezły interes - przyznaje wicedyrektor wydziału edukacji Jan Żądło. - Zwłaszcza jeśli osoba prowadząca przedszkole oprócz dotacji z gminy zdecyduje się pobierać jakieś odpłatności od rodziców. Poza tym dla dzieci, które nie dostały się do innych przedszkoli, to dobra forma socjalizacji i przygotowania się do nauki w szkole - dodaje.

Urzędnicy spodziewają się, że wiele alternatywnych przedszkoli ruszy od 2009 r. - Aby otrzymać na nie dotację z gminy, papiery trzeba złożyć do 30 września tego roku - mówi Żądło.

¬ródło: Metro

Profil Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Lip 2008, 00:39 
samurajka

Dołączenie: 04 Lip 2007, 23:53
wymagania sanepidu sa bardzo wyśrubowane... niestety, osobna kuchnia, toalety i umywalki w łazience na wysokości dzieci, i inne takie...

Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Lip 2008, 06:48 
Femina medica
Awatar użytkownika

Dołączenie: 16 Cze 2007, 23:12
Miejscowość: Warszawa
Haniu, nie mam przekonania, czy te wymagania dotyczą przepisów o zakładaniu alternatywnych form wychowania przedszkolnego, które weszły w życie 1 stycznia 2008 r. Kiedyś faktycznie tak było, że niezależnie od tego, czy chciałabyś zakładać przedszkole na 60 dzieci, czy miniplacówkę dla kilkorga dzieci sąsiadów, to musiałaś spełniać praktycznie te same wymagania lokalowe - właśnie te wspomniane przez Ciebie plus jeszcze odpowiednia wysokość pomieszczeń. Zdaje się, że właśnie te nowe przepisy mają stworzyć nowe możliwości.

Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Lip 2008, 12:10 
samurajka

Dołączenie: 04 Lip 2007, 23:53
Byc może będą ułatwienia- oby. Czytałam gdzies artykuł jednak, że wcale tak łatwo nie jest... z tymi małymi przedszkolami.
juz lepeij załozyc "klubik" dla dzieci, to nie wymaga żadnych pozwolen, po prostu zakładasz działalnośc gospodarczą. bardzo wiele malutkich przedszkoli tak działa, tylko nie może miec w nazwie "przedszkole", aha, ale nie ma dotacji... tyle że po prostu rodzice płaca czesne i z tego się żyje...

Ostatnio edytowany przez Haniutka 10 Lip 2008, 12:12, edytowano w sumie 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Lip 2008, 13:29 
epikurejka w rozpaczy
Awatar użytkownika

Dołączenie: 16 Cze 2007, 11:46
Miejscowość: Tychy
ja sobie wymyśliłam półkolonie alea przedszkole, albo świetlic środowiskową :) powygłupiamy sie, a komuś oddam przysługę, dzieci będą miały towarzyszy zabaw. Dwa w jednym :]

Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Lip 2008, 21:45 
Gazda z Farfurni
Awatar użytkownika

Dołączenie: 07 Sie 2007, 10:56
Miejscowość: tam, gdzie wrony zawracają
Przepisy Sanepidu są rzeczywiście złagodzone. Dotyczy to "punktów przedszkolnych".
A nasz wniosek o pieniadze WUP odrzucił z powodu naszego braku doświadczenia głównie.
Będziemy startować do drugiego konkursu we wrześniu, poprawimy to, czego się czepili - zamienimy (w moim przekonaniu) myślenie logiczne na urzędnicze. :evil: Z fajniejszych kwiatków, to np. nie przewidzieliśmy wynajęcia pomieszczenia na biuro projektu - napisaliśmy, że będzie sie mieściło w naszym prywatnym biurze. Dla 10 dzieci! No i nie wyszczególniliśmy ile zużyjemy przez półtora roku spinaczy, ołówków itp - napisaliśmy ogólnie, na podstawie danych z innych takich miejsc pulę kasy na materiały do zajęć, mat. biurowe itd...
No i jeszcze nie dość szczegółowo opisaliśmy do czego ma służyć strona internetowa przedszkola i biuletyn informacyjny dla rodziców... No ciekawe do czego to mogłoby służyć...?

Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu:
PostWysłany: 23 Lip 2008, 17:15 
domownik
Awatar użytkownika

Dołączenie: 19 Lis 2007, 12:27
Miejscowość: Poznań
monika napisał(a):
Michał ty się nie pytaj, tylko doczytaj i dopytaj za co są punkty. To jest poukładane do bólu, ale niekoniecznie logiczne (mówię o zasadach). Znaczenie ma nawet ... kolor pieczątki, podpis na każdej stronie i kolorowe przyklejki przy początkach rozdziałów żeby paniom się lepiej czytało :cool:
O rety! :roll: :roll: :roll:

W każdym razie cieszę się, że wreszcie zaczęli wspierać takie inicjatywy. Mam nadzieję, że mimo biurokracji uda się stopniowo rozkręcić takie punkty przedszkolne, bo są bardzo potrzebne.

Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników