duża rodzina

duża rodzina

forum dla rodzin wielodzietnych i sympatyków
duża rodzina
Obecny czas: 22 Lut 2018, 06:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: 03 Maj 2010, 01:58 
z bukowego domu:)

Dołączenie: 25 Wrz 2007, 21:29
http://www.zdrowie.med.pl/uk_rozrodczy/ ... mniop.html

Profil Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 03 Maj 2010, 01:59 

Nie wiem jak jest teraz - czy dalej brak informacji po co takie badanie?

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 03 Maj 2010, 18:42 
samurajka

Dołączenie: 04 Lip 2007, 23:53
" METODY INWAZYJNE

1) Amniopunkcja (amniocenteza)

Amniopunkcja – informacje ogólne:
- wykonywana jest między 15-18 tygodniem ciąży
- pobranie 15-20 ml płynu owodniowego
- ryzyko utraty ciąży (poronienia) w związku z badaniem wynosi 0,5-1%
- czas oczekiwania na wynik: 10 dni - 3 tygodnie

Amniocenteza jest możliwa do wykonania także między 10 a 14 tygodniem ciąży (amniocenteza wczesna), ale wówczas ryzyko poronienia wzrasta do 2%, a ryzyko wystąpienia wad kończyn (m. in. stóp końsko-szpotawych u płodu) jest wysokie. Dlatego też wczesna amniocenteza wykonywana jest bardzo rzadko.

Amniopunkcja – wskazania:

1) Podwyższone ryzyko urodzenia dziecka z aberracją chromosomową:
- wiek ciężarnej powyżej 35 lat (zazwyczaj bierze się pod uwagę wyniki badań przesiewowych i na ich podstawie weryfikuje wyjściowe ryzyko wynikające z wieku matki i dopiero wówczas podejmuje decyzję o wykonaniu amniopunkcji)
- urodzenie dziecka z aberracją chromosomową z poprzedniej ciąży
- nosicielstwo translokacji lub innej aberracji chromosomowej u jednego z rodziców
- stwierdzenie w USG patologii płodu sugerującej występowanie aberracji chromosomowej
- nieprawidłowy wynik testów biochemicznych (test PAPP-A, test potrójny) – ryzyko aberracji u płodu >1:200

2) Urodzenie dziecka z wadą cewy nerwowej z poprzedniej ciąży "

cytat z innego żródła

"
Co to jest amniopunkcja genetyczna?

Badania prenatalne można podzielić na nieinwazyjne i inwazyjne. Do badań nieinwazyjnych należą: badanie USG wykonywane między 9 – 13 tygodniem ciąży z uwzględnieniem grubości fałdu karkowego płodu, badanie USG wykonywane między 20 a 22 tygodniem ciąży, oraz test PAPP-A, test podwójny i potrójny.

Trzy ostatnie pozycje nie są refundowane przez NFZ. Największą zaletą nieinwazyjnych badań jest całkowite bezpieczeństwo dla matki i płodu. Jednak ich wynik to precyzyjne określenie ryzyka wystąpienia schorzenia,
ale nie jednoznaczna diagnoza wskazująca na konkretną chorobę genetyczną. Dlatego zawsze po teście nieinwazyjnym ze złym wynikiem, lekarz proponuje wykonanie badania inwazyjnego.

Jednym z badań inwazyjnych jest amniopunkcja genetyczna.

Wykonywanie badań prenatalnych pozwala wykrywać szereg wad płodu (m.in. wodogłowie, rozszczep kręgosłupa, wady przewodu pokarmowego i układu moczowego), co pozwala na objęcie ciąży specjalną opieką, przygotowanie kobiety i rodziny do przyjęcia chorego dziecka, a także rozwiązanie ciąży w specjalistycznym ośrodku. "

wiem, ze niektórym nie podoba się możliwość rozwiązania ciąży, ale trzeba pamiętać, że tych badan nie wykonuje sie w tym celu, te badania maja wykryc wady, a co zrobi z tymi wynikami konkretna rodzina, to juz jest odrębna sprawa i nie trzeba tego mieszać.

Wiecie, to tak jakby zakazywac np wykonywania badań na nosicielstwo nieuleczalnych chorób, bo duzo ludzi popełnia samobójstwo dowiadując sie o wyniku... 8)

bardzo ważne wydaje mi sie własnie to, że rodzina wiedząc o wadzie płodu i decydując sie na urodzenie, jest przygotowana i odpowiednio wyposażona na przyjęcie takiego dziecka, więc ono wtedy ma większe szanse na wyleczenie lub rehabilitację.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 04 Maj 2010, 16:58 

Mnie 20 lat temu zrobiono to badanie w trakcie pobytu na oddziale w szpitalu klinicznym - nikt mi nie powiedział, po co i dlaczego.Po prostu - kazano mi na nie pójść.Ot, polecenie - kolejne z badań. Chyba teraz takich numerów nie robią? Pacjentka ma już chyba prawo wyboru? :P

Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników