duża rodzina

duża rodzina

forum dla rodzin wielodzietnych i sympatyków
duża rodzina
Obecny czas: 24 Maj 2019, 11:13

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: 19 Paź 2009, 21:44 
Offline
z bukowego domu:)

Dołączenie: 25 Wrz 2007, 21:29
Posty: 3265
Masaż noworodka

Głaskanie jest naturalną formą wyrażania uczuć. Jest ono delikatnym przygotowaniem do właściwego masażu. Możemy je wykonywać, gdy dziecko jest ubrane, w jakimkolwiek miejscu i o każdej porze. Nie należy ograniczać go tylko do główki i pleców, pocieramy także rączki, nóżki, klatkę piersiową i brzuszek. Maleństwo z pewnością szybko przyzwyczai się do naszego dotyku i zacznie na niego reagować.

Pozycje i sposób wykonywania masażu


Siedząc ze skrzyżowanymi nogami, należy ułożyć sobie dziecko na jednej z nich, w sposób taki, aby ciało dziecka spoczywało wzdłuż tej nogi. Nóżki dziecka okrakiem układają się na drugiej naszej nogi. Jedną ręką należy podeprzeć główkę dziecka, drugą delikatnie głaskać czubek główki, w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazówek zegara. Jesli dziecko źle reaguje na ten ruch, należy na jakiś czas zrezygnować z wykonywania go.

Następnie wolną rękę należy delikatnie ułożyć na klatce piersiowej dziecka. Opuszkami palców delikatnie masować tę okolicę w kierunku zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Jednocześnie należy kołysać dziecko, odrobinę unosząc i opuszczając nogę, na której jest ułożone. Podczas wykonywania zabiegu powinno się mówić do dziecka.

Należy delikatnie unieść dziecko i ułożyć je sobie na ugiętym przedramieniu, tak, aby jego główka opierała się o nasze ramie. Wolną rękę należy ułożyć na barku dziecka i przesuwając ją wzdłuż kończyny, delikatnie ugniatać bark, ramię i przedramię. Cały czas patrząc dziecku w oczy, powtarzamy ruch tak długo, jak długo sprawia małemu przyjemność.

Następnie, delikatnie unosząc i opuszczając ramię, należy kołysać dziecko. Ruch powinien być ciągły. Wolną ręką trzeba chwycić przedramię i bardzo delikatnie ugniatać je, nie próbując jednak go prostować. Ruchy 4 i 5 powinno się powtórzyć na drugiej kończynie.

Dziecko leżące na brzuchu (w siadzie skrzyżnym leży prawie na jednej naszej nodze) należy delikatnie położyć na swoim przedramieniu, dłoni i udzie. Wolną ręką należy delikatnie masować plecy dziecka, wykonując koliste ruchy w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazówek zegara. Jednocześnie powinno się kołysać dziecko, podnosząc i opuszczając nogę, na której jest ułożone. Należy stale mówić do dziecka.

W tej samej pozycji, wciąż kołysząc dziecko powoli, należy położyć wolną rękę na jego boku i delikatnie go uciskać w kierunku zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Powinno się wymasować cały obszar, aż do dolnej części pleców i bioder, także boczna stronę brzuszka. Należy unikać masowania środkowej powierzchni brzuszka do czasu, aż pępek się zagoi.

Następnie należy ułożyć wolną rękę na pośladkach dziecka i powoli kołysać dziecko z boku na bok. Trzeba delikatnie masować pośladki w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazówek zegara.

Wolną ręką należy chwycić nóżkę dziecka, lekko ją masować i ugniatać od uda aż do stopy. Nie powinno się próbować prostować kończyny. Należy potem ułożyć dziecko na swojej drugiej nodze i powtórzyć ruchy 6, 7, 8 i 9 po drugiej stronie jego ciała.

We wszystkich zabiegach należy pamiętać, że jeśli dziecko zaczyna się niepokoić, lepiej jest przerwać zabieg i powtórzyć go nieco później.


Góra
 Profil Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 19 Paź 2009, 21:46 
Offline
z bukowego domu:)

Dołączenie: 25 Wrz 2007, 21:29
Posty: 3265
Masaż - nieoceniony dla rozwoju
13.03.2008 Aniela Majcher / "Pierwszy rok życia dziecka"
Noworodki poddawane częstym masażom lepiej rozwijają się emocjonalnie. Szybciej przybierają na wadze, lepiej śpią, są spokojniejsze i radośniejsze. Łatwiej nawiązują kontakt z otoczeniem.

?Pieszczoty, głaskanie i przytulanie są dla dziecka jak pożywienie. Tak samo ważne jak białka, minerały i witaminy?.

F. Lebayer

Masaże to skuteczna i tania metoda opieki. Rozpocząć je można w dowolnym momencie.

U dziecka kilkumiesięcznego mogą odwrócić skutki braku bezpośredniego kontaktu zaraz po urodzeniu. Kontakt dotykowy jest ważny dla prawidłowego wzrostu, adaptacji do stresu i nabycia umiejętności dorosłego osobnika. Noworodki poddawane częstym masażom lepiej rozwijają się emocjonalnie. Szybciej przybierają na wadze, lepiej śpią, są spokojniejsze i radośniejsze. Łatwiej nawiązują kontakt z otoczeniem.

Masaż taki to nie dodatkowy obowiązek, lecz właściwie rodzaj zabawy z dzieckiem. Jego dodatkowym atutem jest to, że mogą go wykonywać nie tylko mamy. Doskonali w tej roli są ojcowie. Masaż może przeprowadzać również starsze rodzeństwo pod kontrolą rodziców, co pozwala nawiązać bliższą więź między dziećmi.

MASAŻ STYMULUJĄCY

Oto zasady masowania dziecka, które ukończyło trzeci tydzień życia.

- Wybieramy dogodny moment. Dziecko powinno być w fazie czuwania. Naukowcy twierdzą, że właśnie w tym momencie dzieci głównie "poznają świat", najszybciej się uczą, naśladują. Faza czuwania to moment, kiedy dziecko jest syte, spokojne, ale nie śpiące. Zachowuje się, jakby oglądało świat. W tej fazie nawet noworodki wydają dźwięki, jakby mówiły do siebie.

- Na podłodze, dywanie lub na szerokim małżeńskim łóżku rozkładamy najpierw ceratę, potem miękki koc.

- Rozbieramy dziecko i kładziemy je na kocu.

- Natłuszczamy ręce np. oliwką, aby dotknięcie dziecko odczuwało jako przyjemność, rozgrzejmy też trochę ręce, pocierając je o siebie, zdejmijmy biżuterię i przygotowujemy się na dobrą odprężającą zabawę.

- Masaż powinien dawać przyjemność dziecku, ale także osobie masującej. Nie powinniśmy w tym czasie skupiać się na innych dodatkowych czynnościach, np. na kończącym się gotować obiedzie. Nie powinniśmy być rozkojarzeni. Ten czas przeznaczamy dla siebie i dziecka.

- Jeżeli zauważymy, że dziecku tego dnia masaż nie sprawia przyjemności, nie róbmy go na siłę. Zapamięta go wówczas jako coś przykrego. Trudno będzie go potem namówić ponownie do miłej współpracy.

Co robimy?

Bawimy się, starając się dobrze poznać ciało dziecka, jego odruchy, co lubi, a czego nie, jaki dotyk i w którym miejscu sprawia mu radość, a w którym wykazuje reakcje obojętne albo nawet niechętne. Będziemy wiedzieć potem, jakich ruchów i części ciała dziecka unikać. Głaszczemy skórę bez uciskania i ugniatania. Dziecko odbiera właściwie wykonany masaż jak pieszczoty.

Na początek kładziemy malca na brzuszku i przesuwamy delikatnie rękami po pleckach, wzdłuż kręgosłupa, nie uciskając, jedynie głaszcząc, potem wzdłuż pośladków, nóżek. Czynności te wykonujemy powoli, nie spiesząc się, przemawiając przez cały czas czule do dziecka. Następnie przewracamy na wznak i głaszczemy po brzuszku (jeśli cierpi na kolkę, możemy masować go w taki sposób w czasie napadu) zgodnie z ruchem wskazówek zegara, omijając pępek. Bawimy się też paluszkami u rączek, nóżek, podrażniamy lekko bródkę. Nie masujemy kolan, łokci, zgięć pod pachami, tam gdzie przebiegają naczynia limfatyczne.

Masaże można wykonywać codziennie, a przynajmniej kilka razy w tygodniu, tak długo, jak długo dziecko ma ochotę, zwykle 15 ? 20 minut. Kiedy ma już dość, samo daje o tym znać.

Ćwiczenia należy przerwać, jeśli dziecko jest chore, oraz na dwa tygodnie po szczepieniach ochronnych.

RODZAJE MASAŻU

Pomocny przy kolce ? połóż dziecko na wznak i delikatnie masuj brzuszek otwartą dłonią dookoła pępka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Odprężający ? połóż dziecko na wznak, chwyć za obie nóżki. Delikatnie uciskaj je lub gładź palcami.

Uwaga! Nigdy nie masuj nóg dziecka pod kolanami, ponieważ przebiegają tam naczynia limfatyczne.

Usprawniający nóżki ? przytrzymaj w dłoniach stopy dziecka, popychaj je lekko w kierunku brzuszka. Wykonaj to ćwiczenie raz na lewą raz na prawą nogę.

Poprawiający trawienie ? otwarte dłonie oprzyj na kolanach dziecka i delikatnie dociskaj zgięte nóżki w kierunku brzuszka, a potem puszczaj je swobodnie.

Zwiększający sprawność ? połóż dziecko na wznak, chwyć tułów obiema dłońmi pod pachami i delikatnie poruszaj nim raz w jedną raz w drugą stronę. W ten sposób podpowiesz dziecku, jak ma się przewracać z pleców na brzuszek i odwrotnie.

Wzmacniający mięśnie ? połóż dziecko na wznak, prawą ręką chwyć za jego lewe udo, a drugą otwartą dłoń połóż na jego prawym biodrze. Teraz wykonuj skrętne ruchy, lekko popychając udo dziecka, tak by jedna strona pleców uniosła się nad materac. Potem przyłóż ręce odwrotnie i wykonuj ruchy skrętne w przeciwną stronę.

Wzmacniający kręgosłup ? ułóż dziecko na brzuszku. Zacznij od jego dolnej części i powoli przesuwaj dłonie aż do szyi.

Uspokajający ? dziecko leżące na wznak gładź po zewnętrznej stronie ramion aż do dłoni ? to nie tylko sprawia mu przyjemność, lecz także uspokaja i rozgrzewa przednią część ciała.

Masaż ten daje dobre rezultaty u niemowląt cierpiących z powodu kolki. Może także złagodzić bóle brzucha u starszych dzieci.

Uwaga! ? uważaj na naczynia limfatyczne pod pachami. Ucisk ten nie jest korzystny.

Koło młyńskie ? masuj dłońmi brzuszek dziecka, przesuwając je na przemian od góry do dołu (sześć razy).

Nóżki do brzuszka ? zgięte nóżki dziecka przyciśnij lekko do brzuszka (pośladki leżą płasko) na sześć sekund. Jeśli nóżki stawiają opór, nie dociskaj ich na siłę.

Strzepnięcie ? chwyć stopy u nasady palców i lekko potrząśnij nóżkami (tak jakbyś chciała coś z nich strzepnąć).

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z MASAŻU

W trakcie masażu przekazujemy dziecku pozytywną energię, uaktywniamy wszelkie przyjemne bodźce, które przez skórę przekazywane są do mózgu. Wpływamy korzystnie na układ nerwowo ? mięśniowo - mózgowy. Dzięki masażom nasze dziecko będzie miało sprawniejsze mięśnie i kręgosłup. Poprawi się jego trawienie, mniej będą dokuczać mu kolki, będzie odprężone, bardziej spokojne, szybciej zaspokoi potrzebę bezpieczeństwa. Dzieci, które mają z rodzicami bliski kontakt fizyczny, szybciej rosną i są odporniejsze na choroby.

Dzieci dotykane czują się kochane, a przez to bezpieczne. Wyrastają na osobników stabilnych emocjonalnie. Są bardziej ufne i radosne. Trudno obalić tezę, że dotyk pełen miłości to balsam dla duszy i ciała.


Góra
 Profil Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 19 Paź 2009, 21:49 
Offline
z bukowego domu:)

Dołączenie: 25 Wrz 2007, 21:29
Posty: 3265
Niemowlę
Maluch + masaż = miłość
Prześlij dalej
Drukuj


fot. RF
Jeszcze w brzuchu dziecko odczuwało twoją bliskość. Było mu ciepło, a wody płodowe masowały je lekko, gdy się poruszałaś. Po narodzinach też potrzebuje twego dotyku – by czuć, że jest bezpieczne i kochane.

Sama przyjemność dla dziecka i dla was – tym właśnie jest masaż. Dla malucha, bo jest wtedy przy nim mama lub tata i czule go dotyka, a dla was – bo czy jest coś wspanialszego niż sprawianie radości ukochanemu dziecku? Ale to jeszcze nie koniec zalet. Masowanie wspiera pracę układu nerwowego malca, wzmacnia jego mięśnie, wspomaga koordynację ruchów i łagodzi stres. Dzięki temu nocne marki szybciej zasypiają, a małe nerwuski się wyciszają. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko wziąć udział w naszym przyspieszonym kursie masażu niemowlaka! Przedstawiamy...

Zasady dobrego masowania

Nim weźmiesz się za masowanie smyka, przygotuj sobie kilka niezbędnych akcesoriów. Dzięki temu nie będziesz się później rozpraszać i w pełni skoncentrujesz się na dziecku. Przyda ci się: oliwka dla niemowląt (lub oliwa z oliwek), miękki kocyk i pieluszka flanelowa. Zadbaj też o to, by w pokoju było dość ciepło (nie mniej niż 23ºC). Przed masażem umyj dokładnie ręce i rozgrzej je, np. pocierając jedną o drugą. (W przeciwnym razie masz gwarantowany płacz niemowlaka, gdy tylko go dotkniesz). Maluszek powinien być najedzony. Nie masuj go jednak bezpośrednio po posiłku, odczekaj przynajmniej pół godziny. I, co bardzo ważne, sama też się rozluźnij. Żeby masować malucha nie musisz mieć żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy… morze czułości i przestrzeganie reguł:
rozbierz malucha do pieluszki
wykonuj małe okrężne ruchy
powtarzaj rytmicznie każdy rodzaj dotyku, jaki zastosujesz
przemawiaj do dziecka czule przez cały czas trwania masażu.

Masaż krok po kroku:

KLATKA PIERSIOWA
Zacznij od powolnego masowania boków klatki piersiowej w kierunku podbrzusza. Następnie na przemian przesuwaj dłonie od szyi dziecka po prawej stronie do podbrzusza po lewej i na odwrót. Staraj się robić wszystko tak płynnie, jakby twoje ręce były „przyklejone” do ciała maluszka.

BRZUSZEK
Połóż rękę na wysokości pępka i wykonuj wyraźne półokręgi. Taki masaż pomoże maluszkowi pozbyć się niewielkich dolegliwości (np. kolki) i ułatwi trawienie. Pamiętaj jednak, że brzuszek jest wyjątkowo wrażliwy, więc tę część ciała dotykaj bardzo delikatnie i nie wcześniej niż godzinę po posiłku.

RĄCZKI
Jedną dłonią przytrzymaj rączkę dziecka, a drugą przesuwaj w górę – od palców do ramienia. Następnie skoncentruj się na dłoni – wykonuj kolisty ruch kciukiem po jej wewnętrznej stronie. A potem lekko zegnij paluszki. Regularne masowanie rączek pomoże je usprawnić, wzmocnić i rozluźnić.

NÓŻKI
Masuj je kolistymi ruchami – od pięty do uda. Na wysokości kostek i pięt nieco zwalniaj tempo ruchu. A na zakończenie skoncentruj się na małej stópce – pomasuj ją najpierw kciukiem, a potem otwartą dłonią. Masaż nóżek wzmocni je i pomoże dziecku osiągnąć prawidłową postawę przy chodzeniu.

TWARZ
Delikatnie połóż dłonie na czole niemowlęcia i przesuwaj je od środka czółka w stronę skroni. Potem przeciągnij dłonie od nasady noska w dół (wzdłuż boków), aż do kącików ust. (Starsze niemowlęta za tym przepadają, za to noworodki raczej nie, bo taki dotyk przypomina im trudy porodu).

PLECKI
Ułóż dłonie obok siebie i powolnym ruchem zacznij „wędrówkę” wzdłuż kręgosłupa maluszka. Przesuwaj ręce od kości ogonowej do karku i z powrotem. A potem zrób mały „deszczyk” – opuszkami palców leciutko opukuj całe plecki od dołu do góry. Taki masaż podziała rozluźniająco i wzmacniająco.


Góra
 Profil Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 23 Paź 2009, 22:30 
Offline
z bukowego domu:)

Dołączenie: 25 Wrz 2007, 21:29
Posty: 3265
Wierszyki do masażu

Idzie jeż, mały jeż - szybko przebieramy palcami po pleckach, brzuszku, udzie itp.
może ciebie pokłuć też - stukamy palcem
Pełznie wąż, śliski wąż - głaszczemy wężowym ruchem
i łaskocze ciebie wciąż - łaskoczemy
Idzie słoń, ciężki słoń - poklepujemy całą dłonią
i nadepnie ci na dłoń - przyciskamy rączkę
Idą kurki, małe kurki - szybki ruch palców
i wbijają tu pazurki... - stukamy paznokciem.Tu podkóweczka tu, tu, tu
(rysujemy palcem na stopie dziecka kształt podkowy)

Tu gwoździczek tu, tu, tu
(delikatnie kłujemy dziecko w stopę)

I młoteczkiem: puk, puk, puk
(delikatnie palcem udajemy
uderzenia młotka)

I pilniczkiem: pitu pitu, pitu
(jeździmy dziecku po stopie palcem,
udając, ze szlifujemy pilnikiem gwoździe.
Dziecko ten ruch łaskocze,
więc się śmieje i wyciąga zaraz drugą nogę do podbicia podkóweczki)


Góra
 Profil Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 23 Paź 2009, 22:46 
Offline
z bukowego domu:)

Dołączenie: 25 Wrz 2007, 21:29
Posty: 3265
Fryzjer W. Chotomska

Od poniedziałku aż do soboty,
fryzjer ma bardzo dużo roboty.
W poniedziałki -robi przedziałki,
we wtorki - strzyże kędziorki,
w środy - goli brody,
w czwartki, piątki i soboty
kręci paniom papiloty.

A gdy skończy się fryzjerski tydzień
fryzjer w niedzielę za miasto idzie.
Siada pod drzewkiem, w zielonym cieniu
i te piosenkę gra na grzebieniu.

Robię przedziałki - w poniedziałki,
strzygę kędziorki- we wtorki,
golę brody- we środy,
a kręcę paniom papiloty
we czwartki, piątki oraz soboty.


Góra
 Profil Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 04 Sty 2010, 23:45 
Offline
z bukowego domu:)

Dołączenie: 25 Wrz 2007, 21:29
Posty: 3265
Po pleckach płynie rzeczka(wzdłuż kręgosłupa,wskazującym i środkowym palcem "rysujemy" wężyki)
I przeszła pani w szpileczkach(szybko "idziemy"czubkami dwóch palców)
A potem przeszły słonie(powoli "kroczymy"całą wewnętrzną stroną dłoni)
I przebiegały konie(szybko,z wyczuciem "galopujemy lekko zaciśniętymi piąstkami)
Wtem przemknęła szczypaweczka(delikatnie szczypiąc wędrujemy po pleckach na skos)
Zaświecily dwa słoneczka( powoli zataczamy dłonią kółeczka aż poczujemy ciepło)
A potem spadł deszczyk(delikatnie stukamy opuszkami palców na dole plecków)
Czy czujesz już dreszczyk?(szybkie tup,tup wzdłuż kręgosłupa i niespodziewanie szczypiemy dziecko delikatnie w kark)


Góra
 Profil Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 05 Sty 2010, 00:02 
Offline
z bukowego domu:)

Dołączenie: 25 Wrz 2007, 21:29
Posty: 3265
Ostatni wierszomasażyk robią mi teraz czasami dowcipne córcie - i robiły,gdy małe były (bardzo na poważnie wtedy) :D Namówcie dzieci - one mają zabawę, a dla mamusi relaksik wieczorny - naprawdę działa rozluźniająco. Moja córcia ośmioletnia( wówczas) zaproponowała masażyk pani w szkole, bo panią plecy bolały.Na zasadzie - na mamę działa :D Pani (jak mama wcześniej) była zachwycona empatią małej, rozluźniona - wbrew pozorom skutek niezły i pełna dobrej energii na dalsze godziny! POLECAM!


Góra
 Profil Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 07 Mar 2010, 22:52 
Offline
z bukowego domu:)

Dołączenie: 25 Wrz 2007, 21:29
Posty: 3265
„Rzeczka”

Płynie, wije się rzeczka
Jak błyszcząca wstążeczka.
Tu się srebrzy, tam ginie…
A tam znowu wypłynie!!!

Rysujemy palcami na plecach dziecka falistą linię ,
delikatnie drapiemy po plecach, wsuwamy palce za kołnierzyk ,
przenosimy dłoń pod pachę i szybko wyjmujemy.


Góra
 Profil Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Skocz do:  
cron
Twoja Podręczna Księgarnia

wielodzietni w biznesie

Nasza Islandia

Doula Gosia Borecka

Okno na dobrą stronę świata


wielodzietni.net na Facebooku

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group |
Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie.
» Akceptuję wykorzystywanie plików cookies w serwisie www.wielodzietni.net.