duża rodzina

duża rodzina

forum dla rodzin wielodzietnych i sympatyków
duża rodzina
Obecny czas: 19 Cze 2018, 20:15

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: 26 Mar 2009, 15:06 
ptak paradoksalny
Awatar użytkownika

Dołączenie: 05 Gru 2007, 10:02
Miejscowość: Dolny Śląsk
zważając na tytuł z sugestią w tle autor już na wstępie nie budzi mojego zaufania - może modeluje sukces Kodu Leonarda da Vinci? Zajmował się zresztą tematem o czym świadczy inna jego pozycja

a że recenzje są jednogwiazdkowe nie wiem czy nie lepiej zainwestować w jakąś pozycję prof. Anny Świderkówny, która nie jest religioznawcą a papirologiem i zęby zjadła na badaniu i porównywaniu pierwszych chrześcijańskich papirusów i ma w temacie wiele do powiedzenia

Profil Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 26 Mar 2009, 16:14 
Domownik
Awatar użytkownika

Dołączenie: 17 Cze 2007, 23:05
monika napisał(a):
Poszukam w takim razie czegoś jej autorstwa. Szczerze mówiąc bardziej mnie interesują rzetelne opracowania naukowe niż typowe książki religijne - nie wiem, czy to jest to, czego szukam?

To czytając "Rozmowy o Biblii", znajdziesz rzetelne opracowanie naukowe. Z pewnością nie jest książką religijną!

Fragment pierwszego rozdziału:
Z zawodu jestem, jak to się mówi potocznie, "starożytnikiem", a dokładniej: historykiem kultury starożytnego świata mówiącego po grecku, z przekonań zaś katoliczką. To podwójne uwarunkowanie, które kazało mi bardzo wcześnie zainteresować się Biblią, wpłyneło też w sposób znaczący na kształt mojej ksiązki. Wychodząc ze świata pogańskiego nauczyłam się patrzeć na Biblię również oczami pogan, co pozwala niekiedy dostrzec pewne rzeczy niewidoczne na ogół z innej perspektywy. A przemawiając jako katoliczka staram się przy okazji przedstawić Czytelnikom - tym wierzącym i tym niewierzącym - także i punkt widzenia Kościoła katolickiego, nazbyt często nie znany tak jednym, jak i drugim. Wszystkim bez różnicy chciałabym tu pokazać, jak patrzy dzisiaj na Biblię współczesna nauka i jak cenne dla każdego może być właściwe zrozumienie jej tekstów, a wreszcie, jak wiele trudności przy czytaniu wynika po prostu z niedostatecznej informacji i bardzo licznych nieporozumień, z których sporo (choć na pewno nie wszystkie) łatwo przyjdzie nam tu wyjaśnić.

Dalej jest o tym (już mi się nie chce przepisywać), że każdy i wierzący, i niewierzący, musi chcąc zrozumieć Biblię obudzić w sobie mentalność tych, co Biblię pisali. Najpierw musi spojrzeć na Biblię ich oczami.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 26 Mar 2009, 16:53 
ptak paradoksalny
Awatar użytkownika

Dołączenie: 05 Gru 2007, 10:02
Miejscowość: Dolny Śląsk
tapozycja dokładnie w temacie

a temat tyleż pasjonujący co pracochłonny, bo żeby podejść rzetelnie trzeba mocno wejść w biblistykę...
a jakkolwiek by człowiek nie wchodził i tak skończy się na Duchu Świętym ;-)

był taki gośc który jako pierwszy bardzo mocno podniósł temat Rudolf Bultmann i choć jego teorie dzisiaj uznaje się raczej za "historyczne" narobił niezłego zamieszania z tym rozróżnieniem na Jezusa historii i Jezusa wiary i tezą, że są to dwa inne Jezusy. W Polsce tematem mocno zajmował się ks.profesor Józef Kudasiewicz (z KULu) napisał nawet na ten temat książkę : Jezus historii a Chrystus wiary ale bardzo dużo jest na ten temat w innej jego pozycji "Ewangelie synoptyczne dzisiaj"

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 27 Mar 2009, 12:10 
Domownik
Awatar użytkownika

Dołączenie: 17 Cze 2007, 23:05
O NT to przedostatnia z cyklu. Zaczęłabym jednak od początku, czyli po prostu "Rozmowy o Biblii" :) Potem jest "Rozmowy o Biblii. Ciąg dalszy", "Rozmowy o Biblii. Nowy Testament" i "Rozmowy o Biblii. Opowieści i przypowieści"

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 29 Mar 2009, 21:57 
zorga domowa
Awatar użytkownika

Dołączenie: 15 Cze 2007, 14:57
Miejscowość: Wrocław
a ta książka??
"Twarze Jezusa" Geza Vermes

recenzja 1
i z "Listu" katolickiego (na dole strony
Autor zjadł zeby na badaniu zwojów z Kumran, sam jest z pochodzenia Żydem, jako dorosły człowiek przeszedł na katolicyzm, wstąpił do klasztoru, aby potem z niego wystapić i zając się badaniem Biblii w sposób naukowy

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 08 Lip 2010, 08:30 
domownik
Awatar użytkownika

Dołączenie: 07 Lip 2010, 20:58
Nie czytam i nigdy nie czytałam takich opracowań Biblii i dzięki Bogu! Lepiej jest czytać samą Biblię i nie skupiać się na jej interpretacji przez autora/kę podobnych opracowań. A swoją droga jak autorka godzi niezgodność z Pismem Świętym - dogmatów, świąt i zwyczajów katolickich, liturgii katolickiej i obyczajowości hierarchii katolickiej ? To mnie bardziej interesuje, bo ja miałam jako katoliczka poważny z tym problem...

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 10 Lip 2010, 15:12 
domownik
Awatar użytkownika

monika napisał(a):
A ja dalej mam problem(y) z pewnymi rzeczami, i chyba się ich nie pozbędę :roll: 8) ...

Co do niektórych, szczególnie obyczajowych elementów naszej wiary - mam bardzo silne wrażenie, że to się kiedyś po drodze "przykleiło", a teologowie obudowali wzniosłymi interpretacjami.

Zgadza się, to są odniesienia do pogańskich tradycji pochodzących ze starożytnego Babilonu. Dlatego Objawienie nazywa religię fałszywą Babilonem Wielkim [Apokalipsa(Objawienie) rozdz. 17 i 18] i prorokuje jej zagłądę...

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 12 Lip 2010, 09:18 
epikurejka w rozpaczy
Awatar użytkownika

Dołączenie: 16 Cze 2007, 11:46
Miejscowość: Tychy
żadnego Babilonu- każda kultura , która była starsza od tej która przybywa miesza się w sposób synkretyczny , nie ma najmniejszego powodu zwalczać i niszczyć obyczajów słowiańskich bo to żywy przekaz z przeszłości , bogactwo różnych czynności także magicznych , którym zmienił się adresat :) bożków zastąpił Jezus i "przejął " ich obowiązki chronienia bytu i życia człowieka. A to jest niezmienne.
Dziewięciokrotna ja tam mam słowiańska dusze i pan Bóg mnie kocha w tym miejscu pod słońcem i z tymi korzeniami , które mam nie muszę ich wyrywać i palić , żeby boskie przykazania wypełniać . To by było powierzchowne. My mamy korzenie chrześcijańskie wiec lepiej zrozumiem zwyczaje i przesądy ludowe wpisujące się w obrzędy katolickie niż obrzędy z tradycji judeochrześcijańskiej. W ogóle mi się to nie kłóci. :mrgreen:

A co do teologów i wzniosłych interpretacji to nie wiem do czego pijesz moniko . Dogmaty są nienaruszalne i zasadniczo dojrzały to znaczy katolik z wyboru , który kiedy mówi credo to wierzy , a nie klepie pacierze . Tu nie ma pola do dyskusji dla katolika . Reszta to już zależy od tego czy ważniejszy jest aspekt poznawczy za pomocą rozumu - przeprowadzanie dowodów w istnienie Boga i sprawdzanie sensu przestrzegania nakazów religijnych w celu ich , ze tak powiem "opłacalności" ., wygody osobistej. Jest jeszcze wiara jako stan ducha , mistyczny i święty wymiar, który dostarcza człowiekowi mocy wewnętrznej , kontaktu z Bogiem , autentycznego doświadczenia sacrum, wyższego stadium świadomości do którego nie potrzebna jest wiedza teologiczna.
To , ze używam kościoła do własnych celów i jakiegoś komfortu , wierze w Boga i korzystam ze świątyni katolickiej i krytykuje ile wlezie -to osłabia ten kościół i te instytucja. J a nie jestem bezkrytyczna , ale nie zrezygnujesz ze szkolnictwa bo są źli nauczyciele . Ale lepiej jest budować wspólnotę niż ja opuszczać . To tak jak z naszym krajem . Jedni tu będę w tym naszym bagienku trwać i budować i są miejsca , ze są uzdrowione , dobre . A część ciągle będzie szukać miejsc już przez kogoś dobrze zbudowanych , zorganizowanych bez własnej pracy i talentów , wysiłków .

Ludzi dobrej woli jest więcej. i czepiać się drobiazgów i nie wypłynąć na głębię jest małostkowe.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 13 Lip 2010, 09:37 
domownik
Awatar użytkownika

Q-mamma napisał(a):
żadnego Babilonu- każda kultura , która była starsza od tej która przybywa miesza się w sposób synkretyczny , nie ma najmniejszego powodu zwalczać i niszczyć obyczajów słowiańskich bo to żywy przekaz z przeszłości , bogactwo różnych czynności także magicznych , którym zmienił się adresat :) bożków zastąpił Jezus i "przejął " ich obowiązki chronienia bytu i życia człowieka. A to jest niezmienne.

Nie zupełnie masz rację. Badacze historii i religii dowiedli, że kolebką wszystkich religijnych tradycji i symboli - jest starożytny Babilon. To nie moje zdanie. Powtarzam za naukowcami.

A magię - potępia nie tylko Słowo Boże, ale nawet katolicka hierarchia, która nie zawsze Biblię ma w poważaniu.

Jezus nie zastąpił żadnych bożków. Jest Synem Bożym. Potępił tradycje unieważniające Słowo Boże. Nie warto więc dla tymczasowego komfortu i akceptacji otoczenia - poświęcać życia wiecznego. Bo zgodnie z Pismem wszystkie fałszywe religie skazane są na zagładę.
Czas tego wyroku jest bliski.
Czy więc nie lepiej zbadać korzenie swojej religii i podstawy swojej wiary?
Ja to zrobiłam także ze względu na poczucie odpowiedzialności wobec moich dziewięciorga dzieci. Chciałam aby miały mocne fundamenty wiary i nadzieję na prawdziwe życie w Królestwie Bożym. Nie żałuję.
Owoce moich wyrzeczeń - są słodkie. Nie zastąpiłaby mi ich złudna "akceptacja środowiska katolickiego...A dzieci zgodnie ze wskazówkami Biblii - wychowałam na porządnych uczciwych ludzi.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 13 Lip 2010, 09:41 
domownik
Awatar użytkownika

monika napisał(a):
Dziewięciokrotna - wiele mitów założycielskich powtarza się w kilku kulturach. Biblia ewidentnie zawiera pewne zapożyczenia, wystarczy popatrzyć na daty, żeby ustalić kto od kogo ściągał :mrgreen: . MI to nie przeszkadza.

Bibliści z całą pewnością od nikogo nie "ściągali". Pisali natchnieni mocą Bożą (duchem świętym} i ich słowa są Prawdą. A fakt pojawiania się wspólnych wątków w mitach różnych ludów - czasem poświadcza, że w każdym micie jest ziarnko prawdy. Mojżesz zaczął spisywać swój Pięcioksiąg w XVI wieku przed naszą erą. I posługiwał się zapewne zapiskami i dokumentami z poprzednich epok. Ale nie korzystał z legend ani mitów.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 13 Lip 2010, 12:09 
epikurejka w rozpaczy
Awatar użytkownika

Dołączenie: 16 Cze 2007, 11:46
Miejscowość: Tychy
hmm ja tam wolę moje owoce i to bez wyrzeczeń i bez skreślania historii i mojej tożsamości :)
Dziewięciokrotna jak Tobie dobrze z tym co mam i w co wierzę i Tobie dobrze to jest bardzo dobrze :mrgreen: Pozdro ;-)

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 15 Lip 2010, 13:48 
domownik
Awatar użytkownika

monika napisał(a):
Mojżesz sam Pięcioksięgu nie napisał (...)
Ja tam się nie czepiam niczyich poglądów, mam dla nich szacunek i jestem ich ciekawa, pod warunkiem, że ich "właściciel" nie zacznie twierdzić, że są one jedynie słuszne, a nie-jedynie-słuszne sa plewami skazanymi na wyginięcie. To mnie przyznam wkurza i strasznie tego nie lubię.

Uważa się, że 40 mężczyzn spisywało Pisma pod natchnieniem Boga.
Owo dzieło natchnione przez Boga rozpoczął Mojżesz w 1513 r. p.n.e., a zakończył przeszło 1600 lat później apostoł Jan.

A co do wiarygodności tekstu Pisma Świętego to pewna publikacja donosi:

"Wiarogodność tekstu biblijnego.
O stopniu wiarogodności tekstu Biblii dobitnie świadczy porównanie jej z utworami klasycznych pisarzy świeckich.
Otóż dysponujemy zaledwie nielicznymi rękopisami ich dzieł, przy czym nie ma wśród nich ani jednego oryginału, czyli autografu (pierwopisu). Ale choć są to tylko kopie powstałe setki lat po śmierci autorów, współcześni uczeni uznają je za wystarczające dowody autentyczności danego tekstu.
Tymczasem dostępne rękopisy Biblii hebrajskiej sporządzono niezwykle starannie. Uczony W. H. Green tak się wyraził o tekście Pism Hebrajskich: „Śmiało można powiedzieć, że żadne inne starożytne dzieło nie zostało przekazane z taką dokładnością”
(zob. J. P. Free, Archaeology and Bible History, 1964, s. 5).
A we wstępie do swego siedmiotomowego dzieła
"The Chester Beatty Biblical Papyri" nieżyjący już znawca tekstu biblijnego Frederic Kenyon oświadczył z przekonaniem:
„Pierwsze i najważniejsze, co się nasuwa po ich [papirusów Chestera Beatty’ego] przebadaniu, to krzepiący wniosek, że potwierdzają zasadniczą poprawność istniejących tekstów. Ani w Starym, ani w Nowym Testamencie nie ma rażących czy istotnych różnic. Nic ważnego nie pominięto ani nie dodano, nic też nie rzutuje na ważne fakty lub nauki. Różnice w tekście są mało istotne i dotyczą na przykład użycia dokładnie tych samych słów albo ich kolejności. (...) Największe znaczenie ma jednak okoliczność, że pochodząc z wcześniejszego okresu niż cokolwiek innego, co dotąd było dostępne, potwierdzają rzetelność istniejących tekstów. Pod tym względem są nabytkiem o epokowym znaczeniu” (zeszyt I, Londyn 1933, s. 15).

A o Chrześcijańskich Pismach Greckich Frederic Kenyon powiedział: „Różnica czasu między powstaniem oryginałów a sporządzeniem najstarszych zachowanych do dziś tekstów jest tak niewielka, że w gruncie rzeczy można ją pominąć — i tym samym upada ostatnia podstawa do powątpiewania, czy Pismo Święte rzeczywiście przetrwało do naszych czasów tak, jak zostało spisane. Zarówno autentyczność, jak i ogólną wierność ksiąg Nowego Testamentu można uważać za ostatecznie dowiedzione” (The Bible and Archæology, 1940, ss. 288, 289).
Setki lat temu Jezus Chrystus, „świadek wierny i prawdziwy”
(Objawienie rozdz.3:14), wielokrotnie potwierdzał z naciskiem autentyczność Pism Hebrajskich i tak samo czynili jego apostołowie (Łukasza 24:27, 44; Rz 15:4). O dokładności tekstu tych Pism świadczą też ich starożytne tłumaczenia, które przetrwały do naszych czasów. Również rękopisy i tłumaczenia Chrześcijańskich Pism Greckich niezbicie dowodzą, że i ta część Słowa Bożego została znakomicie zachowana i dokładnie przekazana. Możemy się więc cieszyć, że mamy dziś do dyspozycji autentyczny, całkowicie wiarogodny tekst biblijny. Uważna analiza dostępnych manuskryptów Pisma Świętego wymownie potwierdza, że zostały wiernie i niezmiennie zachowane, i dodaje głębszego znaczenia natchnionemu zapewnieniu:
„Zielona trawa uschła, kwiecie zwiędło, lecz słowo naszego Boga będzie trwało po czas niezmierzony” (Izajasza 40:8; 1 list Piotra 1:24, 25)."

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 15 Lip 2010, 15:39 
domownik
Awatar użytkownika

monika napisał(a):
Wrzucę fragment

Listy, takie jak wykaz etapów wyjścia w Lb 33, genealogie i lista królów (...)Nie jesteśmy pewni objętości i kształtu tych źródeł.

Zauważyłam tutaj wiele błędów merytorycznych. Elohim - nie jest imieniem Bożym. 'El - Bóg. Gdy chodzi o Jehowę, liczba mnoga ’Elohím służy do uwydatnienia majestatu, godności i dostojeństwa.
Bóg ma jedno imię JHWH, stara tradycja kazała odczytywać je - Jehowa, a w XIX wieku powstała forma Jahwe. W tłumaczeniach , z których korzysta KK - często zamiast imienia Bożego używa się formy : "Pan", chociaż to nie jest imię. Analogicznie Żydzi unikali imienia Bożego mówiąc na Boga Adonai. Tłumaczenia co do domniemanych różnic stylu nie są satysfakcjonujące i nieprzekonujące...
Według Żydów Mojżesz spisał Pięcioksiąg (Pentateuch), czyli pierwszych pięć ksiąg biblijnych:
Rodzaju,
Wyjścia,
Kapłańską,
Liczb i 
Powtórzonego Prawa.
Żydzi zawsze uważali go za pisarza tej części Pisma Świętego, którą nazywali Torą, czyli Prawem. Jezus i pisarze chrześcijańscy często wspominali, że Mojżesz dał Izraelowi Prawo.
Poza tym uważa się go za pisarza Księgi Hioba oraz Psalmu 90 i prawdopodobnie też 91
(Mateusza 8:4; Łukasza 16:29; 24:27;
Rzymian 10:5; 1Koryntian 9:9; 2Koryntian 3:15; Hebrajczyków 10:28).

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 16 Lip 2010, 08:49 
domownik
Awatar użytkownika

monika napisał(a):
Jesli chodzi o imie Boga - jak napisali w artykule, występują dwie formy i dwa sposoby pisania o Bogu, co wskazuje na kompilację conajmniej dwóch tekstów. Są dużo bardziej szczegółowe analizy, ten tekst jest tylko zarysowaniem tematu.

Poza tym - gdyby Mojżesz pisał wszystko sam, zdecydowałby się, ile trwał potop i co zabrali na arkę 8) . A takich kwiatków jest więcej i w tym takich, które wyraźnie wskazują na wypowiedzi pochodzące z różnych źródeł i okresów.
Do tego - jest tam kilka zbiorów praw różniastych, rozmaite wyliczanki, genealogie i generalnie spis tego, co być moża sam Mojżesz uznał za bardzo ważne. Mógł być szefem zespołu redatktorów, ale dziwi mnie utrzymywanie, że był jedynym autorem Pięcioksięgu. Mógł "usankcjonować" cześć źródeł i nie włączyć do kanonu innych, ale żeby siadł i napisał? Nie trzyma się qpy w żaden sposób.

Jako ciekawostka - "mnogie" imię Boga wykorzystują ... ufolodzy jako dowód kontaktów z cywilizacją pozaziemską.

Dziwię się Moniko, że takie "dowody" mogą Cię przekonać...
Ja piszę różnie o Bogu. Raz Jehowa, a innym razem "Stwórca" lub - "Bóg Wszechmocny", a jestem wciąż tą samą osobą.
Są znacznie ważniejsze dowody autorstwa ksiąg biblijnych - które w przytoczonym przez Ciebie tekście - celowo pominięto.
To manipulacja współczesnym czytelnikiem, nie mającym zbyt rozległej wiedzy biblijnej i historycznej, ani możliwości kontroli, ani czasu na studia biblijne, któremu wszystko można wmówić...
Nie ważne jest jak technicznie spisywał Mojżesz swoje księgi. Niezaprzeczalnym faktem, poświadczonym przez wiele autorytetów naukowych, jest autorstwo Mojżesza w stosunku do jego Pięcioksięgu -Tory.
Począwszy od czasów Jozuego, następcy Mojżesza, często pojawiają się wzmianki o „księdze Prawa Mojżeszowego” oraz podobne określenia dotyczące pierwszych pięciu ksiąg Biblii.
A w 27 późniejszych księgach biblijnych około 200 razy wspomniano o Mojżeszu.
Żydzi nigdy nie kwestionowali faktu, iż to on spisał Torę :!:
Chrześcijańskie Pisma Greckie często wskazują na Mojżesza jako pisarza „Prawa”, przy czym decydujące świadectwo pochodzi od samego Jezusa Chrystusa.
Biblia donosi, że Mojżesz pisał na bezpośredni rozkaz Jehowy i pod Jego natchnieniem:
Wyjścia 17:14; 34:27; Jozuego 8:31; Daniela 9:13; Łukasza. 24:27, 44.

Duża część ufologów twierdzi, że zjawiska UFO są kontaktami z domeną pozamaterialną, a nie- z materialnymi cywilizacjami pozaziemskimi.
Nie ma żadnych sprawdzonych dowodów materialnych na wizyty obcych,
a udowodniono jedynie występowanie zjawisk elektromagnetycznych i świetlnych.
(W rozumieniu biblijnym - są to zwodzenia Szatana i demonów.)

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 16 Lip 2010, 12:23 
Gazda z Farfurni
Awatar użytkownika

Dołączenie: 07 Sie 2007, 10:56
Miejscowość: tam, gdzie wrony zawracają
Dziewięciokrotna - bardzo atrakcyjny avatar - choć żywcem ze Strażnicy, czy czegoś takiego.
Masz strasznie dużo czasu na zgłębianie i pisanie- podziwiam, chyba, że to taka praca, albo misja. Albo masz gotowe materiały... ;-)
Ja tam lecę czymś się zająć... :558:

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 16 Lip 2010, 14:22 
domownik
Awatar użytkownika

michał napisał(a):
Dziewięciokrotna - bardzo atrakcyjny avatar - choć żywcem ze Strażnicy, czy czegoś takiego.
Masz strasznie dużo czasu na zgłębianie i pisanie- podziwiam, chyba, że to taka praca, albo misja. Albo masz gotowe materiały... ;-)
Ja tam lecę czymś się zająć... :558:

Nie mam zbyt dużo czasu. Nie więcej niż inne wielodzietne matki. Wpadam tu na krótko.

A AVATAR - nie jest ze "Straznicy"- TO BEYONCEE - PIOSENKARKA MULATKA, TRAFIŁEŚ JAK KULĄ W PŁOT. HAHAHA :!: :!: :!:

Tak to jest gdy ktoś kieruje się uprzedzeniami i stereotypami. Następny przemądrzały facet na tym forum...

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 16 Lip 2010, 14:28 
domownik
Awatar użytkownika

monika napisał(a):
No - ja tu widzę zdecydowanie różne teksty i kodeksy praw, których na pewno nie "popełnił" jeden człowiek. Z paru względów - też są całe tomy na temat. A bibliologom wierzę na słowo, że w Genezis znaleźli conajmniej 3 różne teksty skompilowane w jedną księgę, różniące się treściowo i stylistycznie. Sama tych badań nie prowadzę, hebrajskiego i greki nie znam, ty pewnie też nie 8) . Ale ja się kieruję logiką, ty jak widzę wiele przyjmujesz na wiarę i dopasowujesz fakty do twierdzeń.
A skoro masz jakieś teksty "wielu specjalistów" na poparcie swoich twierdzeń to dawaj źródła. Tylko obiektywne, a nie "parafialne"

Poza tym mam wrażenie że święty zapał trochę ci ograniczył poczucie humoru. Na sprowadzanie wszystkiego co niewyjaśnione do szatana mam lekka alergię :roll: .

Mojżesz miał prawo korzystać z wcześniejszych dokumentów, do których miał dostęp. Ale to nijak nie świadczy, że nie był autorem Tory.
Jeśli Jezus uznał go za ludzkiego autora - to dla mnie jest wystarczającym dowodem. No cóż, alergia- alergią, a fakty i rzeczywistość wokół nas - świadczą o działalności przeciwnika Bożego. Gdyby nie bunt anioła, który stał się Szatanem i gdyby nie zwiedzenie Adama i Ewy - to żylibyśmy teraz w Raju na Ziemi. Ale i tak Bóg do tego doprowadzi, że ziemia będzie rajem dla ludzi... To jest główny temat całej Biblii. Od raju utraconego - do raju odzyskanego.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 20 Lip 2010, 11:10 
domownik
Awatar użytkownika

monika napisał(a):
No moment - jak przepiszę kronike Jana Długosza plus kilka innych podobnych dzieł, skompiluję to z Kodeksem Wykroczeń i Ustawą o VAT to mam się prawo podpisać pod całością swoim nazwiskiem i chodzić w chwale autorki tego wszystkiego? Fajnie :D .

A wyjaśnienie wszelkich niezgodności z koncepcją ojca założyciela działalnością diabelską jest przyznam bardzo wygodne 8) .

Możesz bardziej dostępnie wyjaśnić? Bo nijak nie wiem o co Ci "biega". :D

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 21 Lip 2010, 15:27 
Gazda z Farfurni
Awatar użytkownika

Dołączenie: 07 Sie 2007, 10:56
Miejscowość: tam, gdzie wrony zawracają
Ojoj!
Zostałem "następnym przemądrzałym facetem" - jakie to urocze...

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 21 Lip 2010, 20:29 
od zawsze z Argentyną!!!
Awatar użytkownika

Dołączenie: 26 Lis 2007, 13:53
Miejscowość: BIAŁYSTOK
Michał... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników