duża rodzina

duża rodzina

forum dla rodzin wielodzietnych i sympatyków
duża rodzina
Obecny czas: 21 Lip 2018, 07:23

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ex exkomunika
PostWysłany: 26 Sty 2009, 21:30 
Gazda z Farfurni
Awatar użytkownika

Dołączenie: 07 Sie 2007, 10:56
Miejscowość: tam, gdzie wrony zawracają
Koniec schizmy lefebrystów - początek kłopotów
Tomasz Bielecki
2009-01-26, ostatnia aktualizacja 2009-01-26 10:09

Benedykt XVI zdjął ekskomunikę ze wszystkich biskupów Bractwa św. Piusa X, które zbuntowało się przeciw Watykanowi w 1988 r. - Sposób zakończenia schizmy lefebrystów to policzek dla Jana Pawła II - komentuje włoski teolog Gianni Gennari

Bractwo św. Piusa X ściągnęło na siebie ekskomunikę, kiedy jego założyciel abp Marcel Lefebvre wyświęcił czterech biskupów bez zgody Jana Pawła II w 1988 r. Lefebryści już od lat 70. spierali się z Watykanem głównie o ograniczanie prawa księży do odprawiania mszy trydenckiej (z kapłanem odwróconym tyłem do wiernych i po łacinie), ale zwłaszcza po schizmie zradykalizowali swą krytykę wobec reform II Soboru Watykańskiego (1962-65). - Sobór dał początek kryzysowi Kościoła, który zaczął się protestantyzować - przekonywał abp Lefebvre.

Choć rozmowy o wycofaniu ekskomuniki wobec wszystkich czterech żyjących biskupów bractwa (Lefebvre zmarł w 1991 r.) trwały od ośmiu lat, to sposób jej anulowania przez Benedykta XVI zaskoczył znawców Kościoła. - To kapitulacja Watykanu - twierdzi włoski watykanista Marco Politi. Wprawdzie opublikowany w sobotę komunikat Stolicy Apostolskiej mówi, że lefebryści zadeklarowali synowskie posłuszeństwo wobec nauczania Kościoła oraz potwierdzili prymat biskupa Rzymu, to szef bractwa bp Bernard Fellay w sobotnim liście do wiernych podtrzymał "pewne zastrzeżenia" wobec II Soboru Watykańskiego. "Trwamy przy linii abp. Marcela Lefebvre'a" - napisał.

Sytuację pogarszają deklaracje lefebrystycznego bp. Richarda Wiliamsona, który przeczy istnieniu komór gazowych w nazistowskich obozach i uznaje Holocaust za "żydowski wymysł". Całe bractwo odrzuca zasady posoborowego dialogu z Żydami i uznaje ich za "teologicznie winnych" bogobójstwa, czyli śmierci Chrystusa. - Ułaskawienie Wiliamsona zagraża historycznemu pojednaniu chrześcijańsko-żydowskiemu - ogłosił wczoraj David Rosen, prezes Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu ds. Międzyreligijnych. To, że Watykan przed zdjęciem ekskomuniki nie wymusił na lefebryście wycofania się z negowania Zagłady, wywołało na Zachodzie protesty także ze strony wielu organizacji katolickich. - Antysemita Wiliamson staje się katolickim biskupem - pasterzem i nauczycielem. Nowa epoka w historii Kościoła zaczyna się od ułaskawienie dla kłamcy - komentuje Politi.

Dlaczego Benedykt XVI, zwykle twardy wobec teologicznych dysydentów, okazał się tak łaskawy dla skrajnych tradycjonalistów o antyżydowskim zabarwieniu? - Papież wie, że obecność dwóch skrajnych skrzydeł w Kościele pomaga mu utrzymać się w teologicznym centrum - bronił wczoraj Benedykta XVI katolicki publicysta Vittorio Messori, choć trudno odnaleźć przykłady podobnej wyrozumiałości Benedykta XVI wobec "lewego" skrzydła w Kościele. Kard. Joseph Ratzinger jeszcze jako szef Kongregacji Doktryny Wiary twardą ręką zdusił teologię wyzwolenia w Ameryce Łacińskiej, co zdaniem jego krytyków kosztowało Kościół utratę dziesiątek milionów wiernych. Według różnych szacunków lefebryści mają od 150 tys. do miliona wyznawców.

Przełomem w staraniach na rzecz zakończenia schizmy było zezwolenie Benedykta XVI (wydane w 2007 r.) na nieograniczone odprawianie mszy trydenckich przez wszystkich katolickich księży. Dla lefebrystów nowa posoborowa msza nazbyt podkreśla emancypację świeckich oraz grozi utratą poczucia sacrum, o czym w przeszłości mówił też kard. Ratzinger.

Zbliżeniu obu stron służy też druga kwestia, której o wiele bardziej boi się wielu katolickich teologów - spojrzenie na relacje między Kościołem a współczesnym światem. O ile po soborze akcentowano potrzebę dialogu ze współczesnością, gdzie chrześcijaństwo ma być "zaczynem" zmian, o tyle Benedykt XVI już na początku pontyfikatu nazwał Kościół "małą łódką" miotaną falami współczesności. Zdaniem jego krytyków już wtedy zaczął się proces przechodzenia Kościoła na pozycję oblężonej twierdzy broniącej się przed światem.

W Kościele od dawna toczy się spór na temat interpretacji II Soboru Watykańskiego, który także przez wielu hierarchów jest postrzegany jako "nowy początek" czy nawet "nowa Pięćdziesiątnica" (czyli Zesłanie Ducha Św.). Taka interpretacja oznacza, że w spuściźnie soboru ważniejszy od jego dokumentów jest duch - czyli trwałe przyjęcie strategii dialogu z niekatolikami, ciągłe uwspółcześnianie Kościoła oraz permanentna reforma, której celem jest utrzymanie żywego kontaktu z wiernymi. Choć trudno uznać Jana Pawła II za stuprocentowego zwolennika tej interpretacji, to np. jego modlitwy z wyznawcami innych religii w Asyżu w latach 80. były zgodne z duchem soboru. Kard. Ratzinger krytykował te modlitwy już w latach 80.

Abp Lefebvre, który uczestniczył w soborze i podpisał się po jego uchwałami, sprzeciwiał się teorii "ciągłej rewolucji". Obecny papież już jesienią 2005 r. wezwał do poprawnego odczytywania soboru, który - to obecnie oficjalna watykańska wersja - był jednym z etapów w nieprzerwanym rozwoju Kościoła, a nie rewolucyjnym przełomem. - Lefebryści wewnątrz Kościoła będą wzmacniać to spojrzenie. I pomagać papieżowi w wyhamowywaniu reform - twierdzą przeciwnicy Benedykta XVI.

Zniesienie ekskomuniki dla lefebrystycznych biskupów najprawdopodobniej wkrótce doprowadzi do nadania Bractwu św. Piusa X statusu odrębnej wspólnoty wewnątrz Kościoła (muszą być jeszcze zniesione restrykcje kościelne wobec blisko 500 księży bractwa), która zapewne pozostanie przy swej niezgodzie na ekumenizm i będzie głosić, że nie ma zbawienia poza Kościołem katolickim. Korzyść Watykanu to gwarancja, że lefebryści nie będą samowolnie święcić nowych biskupów, którzy dla katolickich teologów byliby kłopotliwymi (jednocześnie schizmatyckimi i prawdziwymi) następcami apostołów.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Co o tym sądzicie? Może to my wszyscy jesteśmy nienormalni?
Warto się w to bawić?

Profil Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Ex exkomunika
PostWysłany: 27 Sty 2009, 12:36 
Generalissimus domownikuss

Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:03
Mnie juz nic nie zdziwi w KK.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 27 Sty 2009, 14:07 
zorga domowa
Awatar użytkownika

Dołączenie: 15 Cze 2007, 14:57
Miejscowość: Wrocław
ciekawe wiec jak to będzie z wyświeceniem Jana Pawła II na świętego.
I ja się zastanawiam wiec, jak traktować tamtą exkomunikę z lat 80. jako pomyłkę?? A teraz błąd został naprawiony??

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 27 Sty 2009, 16:33 
epikurejka w rozpaczy
Awatar użytkownika

Dołączenie: 16 Cze 2007, 11:46
Miejscowość: Tychy
Pomyłki nie było. Kościół utwardza stanowisko , bo wie o tym czego my się możemy domyślać. Już słychać głosy o tym ze nie wolno nazywać świąt religijnych . Powstały kartki z napisem : wszystkiego najlepszego z okazji dni wolnych od pracy/zamiast bożego narodzenia/ a wielu miejscach świata pojawiała się kampania reklamowa z hasłami na autobusach:Boga nie ma ale mamy dla ciebie wiadomość nie musisz się już niczym przejmować. W Anglii duchowni są prawnie karani za negatywny stosunek do homoseksualnych związków. Żle się dzieje niestety. Jednak konserwatyzm kościoła jest podcinaniem gałęzi na której się siedzi , to dolewanie benzyny do ognia. :?

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 27 Sty 2009, 18:47 
zorga domowa
Awatar użytkownika

ale świat był zawsze zepsuty. Toż za Chrystusa panujący dla kaprysu ściął głowę ostatniego proroka.
Sobór Watykański II był w czasach rewolucji seksualnej na Zachodzie. Mimo to biskupi nie bali się zmian.
A tak na marginesie w Polsce kościoły są pełne, mimo nowej mszy i niepraktykowania starego mszału. Zmiany posoborowe ludzi nie zniechęciły.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 27 Sty 2009, 19:48 
epikurejka w rozpaczy
Awatar użytkownika

jola nie chodzi o świat zepsuty, ale o politykę deprecjonowania, a może w dalszej konsekwencji i prześladowania chrześcijan a szczególnie katolików

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 27 Sty 2009, 21:48 
zorga domowa
Awatar użytkownika

a ja się nie dam:)) postanowiłam nie nienawidzieć świata i nie bać się go:)) mimo jego wad

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 27 Sty 2009, 23:02 
epikurejka w rozpaczy
Awatar użytkownika

a kto mówi o nienawidzeniu świata :shock:
nawet nie miałam takiego zamiaru...natomiast tak sobie tłumaczę pewne fakty z polityki Watykanu. Ale nie zachwycam się , bo wszelki radykalizm wywołuje jeszcze większy radykalizm i kończy się na fanatyzmie i ofiarach...a z drugiej strony jeśli przyszłoby mi wybierać praca albo wiara...to czyżbym miała zachować się tak jakbym nie miała rodziny? albo jak bronić wiary i kościoła jak mi się ten kościół nie widzi, bo mu nie ufam ludziom kościoła?

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 27 Sty 2009, 23:26 
zorga domowa
Awatar użytkownika

alez ja nie mówię, że to Ty nienawidzisz i się boisz 8)

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 28 Sty 2009, 00:06 
epikurejka w rozpaczy
Awatar użytkownika

jolu bardzo się boję jako matka , ale nie nienawidzę Boję się o świat wartości ,dzieci już są skażone, a ja bywam nazywana moherem, ale nie wszystko stracone. Wszystko w poczuciu humoru, inaczej faktycznie mogę zacząć przypominać nieco spasiona świata inkwizycje , co trochę mi koliduje z moimi kadzidełkami , kotem i mandaryną :roll: :roll: :roll: . Moge tez zmienic sie w matkę dyrektorkę - jestem na razie wiernym słuchaczem radia eM / ;) /nie mylić z innym piernikiem :570:

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 28 Sty 2009, 00:33 
zorga domowa
Awatar użytkownika

moja siostra zachwycona radiem eM:)) u nich odbiera, bo nadajnik niedaleko.
Cytuj:
Wszystko w poczuciu humoru,

yes, yes, yes :D :D
no i Tobie wystarczy po prostu pozostanie sobą:-)))

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 28 Sty 2009, 00:48 
epikurejka w rozpaczy
Awatar użytkownika

Jola moje słuchanie radia em dział na rodzinę :) leci sobie dyskretnie , leci muzyka wszelaka - dobry blues , nowoczesne przeboje co tam jeszcze a pomiędzy nimi taakie audycje , ze szczena opada. Może str, internetowa jest. Super poziom i śmiem rzec nasze tematy.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 28 Sty 2009, 23:56 
chochlik domowy

Dołączenie: 19 Cze 2007, 15:29
>>Korzyść Watykanu to gwarancja, że lefebryści nie będą samowolnie święcić nowych biskupów, którzy dla katolickich teologów byliby kłopotliwymi (jednocześnie schizmatyckimi i prawdziwymi) następcami apostołów.<<
moze to i faktycznie lepiej?
nie wiem.juz dawno sie zgubilam.
ale Benedykt nie wyglada wg mnie na cwniaka ani tupeciaża ani tez karierowicza.
jak zwykle-pożyjemy-zobaczymy...

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 30 Sty 2009, 23:30 
z bukowego domu:)

Dołączenie: 25 Wrz 2007, 21:29
A skąd biskup Wiliamson wie NA PEWNO, że komór gazowych nie było?

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 30 Sty 2009, 23:54 
epikurejka w rozpaczy
Awatar użytkownika

świetna audycja w radiu em . Sporo zrozumiałam . Moze jest w archiwach poszukam .

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 31 Sty 2009, 00:16 
z bukowego domu:)

Dołączenie: 25 Wrz 2007, 21:29
Poszukaj lub streść sedno.Jestem ciekawa!

W końcu jak ktoś coś twierdzi,to chyba ma przesłanki?

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 31 Sty 2009, 00:27 
epikurejka w rozpaczy
Awatar użytkownika

ok

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 04 Lut 2009, 12:08 
ptak paradoksalny
Awatar użytkownika

Dołączenie: 05 Gru 2007, 10:02
Miejscowość: Dolny Śląsk
Cytuj:
O samej rehabilitacji papież powiedział, że był to gest wyjścia naprzeciw lefebrystom. Kardynał Schoenborn zaznaczył jednak, że lefebriańscy biskupi nie w pełni mogą wykonywać swój urząd, gdyż wciąż są suspendowani.
Mniej dyplomatyczny był biskup pomocniczy archidiecezji Hamburg i jeden z najbardziej znanych członków niemieckiego episkopatu, bp Hans-Jochen Jaschke. – Zniesienie ekskomuniki było partactwem. Prawdopodobnie ktoś papieżowi przedłożył decyzję do podpisu i wtedy zdecydował. Teraz musi świecić oczami za to, czego nie wiedział. Papież nie musi wiedzieć wszystkiego, nie jest Bogiem i nie każda głupota wypowiadana przez schizmatyckiego biskupa jest rejestrowana w Rzymie – stwierdził Jaschke.
(...)
Katoliccy teolodzy protestują

O powiększaniu przepaści między Kościołem Rzymskokatolickim a Kościołami reformacji oraz o podkopywaniu wspólnego dzieła chrześcijan na rzecz podstawowych praw człowieka napisali we wspólnej odezwie teolodzy katoliccy z uniwersytetów we Fryburgu i Tybindze. Na tym ostatnim profesorem dogmatyki był przez kilka lat Joseph Ratzinger. Teolodzy wyrażają zdumienie decyzją papieża, stwierdzając, że nie rozumieją, dlaczego ekskomunika została zdjęta, zanim schizmatyccy biskupi nie zaakceptowali podstawowych nauk Soboru Watykańskiego II. Oświadczenie teologów opublikowała na swoich oficjalnych archidiecezja Fryburgu, której ordynariuszem jest abp Robert Zollitsch, przewodniczący niemieckiego episkopatu.

Także 15 teologów z Tybingi skrytykowali decyzję papieża i nazwali ją ciężkim utrudnieniem ich pracy. – Obawiamy się, że zdjęcie ekskomuniki z biskupów stanowi punkt zwrotny w posoborowej historii Kościoła. Także 26 profesorów konserwatywnego fakultetu teologicznego w Muenster, w tym Johann Baptist Metz, wyraziło zaniepokojenie decyzją Benedykta XVI i przypomniało, że w czasie Soboru Joseph Ratzinger, członek fryburskiego fakultetu, sam wpływał na treść wielu dokumentów soboru

zaznaczenia moje, źródło

Cytuj:
Zdjęcie ekskomuniki z Williamsona jest katastrofą dla tych, którzy przeżyli holokaust – powiedział kardynał niemieckiej telewizji SWR. Lehmann, który do niedawna był przewodniczącym niemieckiego episkopatu, ostro skrytykował prace Komisji Ecclesia Dei, która pilotowała sprawę lefebrystów.

Podobną opinię do Lehmanna, wyraził kardynał Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. – Nastąpiły nieporozumienia i kryzys w zarządzaniu kurią – powiedział Kasper.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 04 Lut 2009, 16:24 
zorga domowa
Awatar użytkownika

coś się dzieje

ale niestety wygląda to, że bałagan w całej sprawie naprawdę jest faktem

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 05 Lut 2009, 00:06 
Domownik
Awatar użytkownika

Dołączenie: 17 Cze 2007, 23:05
To jeszcze na ekai:

Niezbędnym warunkiem przyszłego uznania Bractwa św. Piusa X jest pełna akceptacja przez nie II Soboru Watykańskiego oraz magisterium papieży Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Watykański Sekretariat Stanu zapewnia, że Stolica Apostolska pragnie z zainteresowanymi osobami pogłębić istniejące nadal kwestie otwarte, aby osiągnąć pełne i satysfakcjonujące rozwiązania problemów, które doprowadziły do tego bolesnego rozłamu.

Jednocześnie zaznaczono, że bp Williamson, aby móc pełnić funkcje biskupie w Kościele będzie musiał również w niedwuznaczny sposób, publicznie zdystansować się od swych wypowiedzi na temat Szoah, których Ojciec Święty nie znał, w momencie zdejmowani ekskomuniki.

„Ojciec Święty prosi wszystkich wiernych o modlitwę, aby Pan Bóg oświecił drogą Kościoła. Niech pasterze i wszyscy wierni będą bardziej zaangażowani we wspieranie delikatnej i ważnej misji Następcy Piotra jako «strażnika jedności» w Kościele” – czytamy w komunikacie watykańskiego Sekretariatu Stanu.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 12 Lut 2009, 15:20 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 17 Cze 2007, 01:15
Miejscowość: Warszawa
Zauważcie, że te środowoska są głównie zdobinowane przez mężczyzn. Miałam ostatnio z mężem dyskuje na ten temat i mi osobiście wydaje sie dlatego, że Kościół Tradycyjny częsciej odwołuje się do każącego i surowego Boga, ma w sobie coś bardziej mrocznego i władczego, mój mąż za to stwierdził, że filozofia tradsów jest bardziej spójna i logiczna. Coś w tym jest, pamiętacie niektóre nasze dyskusje, to stosując konsekwentnie Prawo i Logikę, rzeczywiście można by przyznać im w niektórych miejscach rację... Tyle, że gdzie miłosierdze? Troszkę to chaotycznie napisane...

Ja mam zresztą swoje własne teorie nt tradsów jako ludzi (nie chodzi o to że negatywne) i ich rysów charakterystycznych :D

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 14 Lut 2009, 23:46 

Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:03
Dzis u nas na kolacji byl nasz znajomy Dominikanin i jakos zeszlo na sprawe lefebrysow itd.No i doszlismy do wniosku,ze to dziwne,dwa ryty w kosciele.Nie bylo tak,ze lacina byla od zawsze,byla greka i inne odmiany,a teraz mowienie,ze Sobor jest be to conajmniej dziwne,nieprawdaz?Czy istotne jest w jaki sposob przyjmuje sie Jezusa?Msza sw nie jest celem,jest Ofiara i jakos moja mama przed Soborem nic nie rozumiala na mszy sw, a potem juz w j.polskim zaczela rozumiec.Czy odprawiajac masze sw.tylem do ludu po lacinie ma sie pewnosc,ze wiekszosc wiernych bedzie to rozumialo?Ja nie pojmuje.Dwa ryty...Jakos wg.mnie Benedykt sie odcial troche od JPII niestety,troche zakonczyl dialog i otwartosc z ludzmi(to b subiektywne) i troche to do tego zmierza.Nawet zastanawialismy sie czy to nie czas by zebral sie kolejny Sobor...(ale to Benedykt moze decydowac).Ciekawe co z tego wyniknie.Ja moge byc na mszy sw.po lacinie,moge byc z chorem gospel czy Afrykanczykami i moge byc na takiej polskiej zwyklej wsi-zawsze to bedzie dla mnie to samo-istota Ofiary Jezusa na moich oczach,raczej po teologii i liturgice rozumiem co sie w danym momencie dzieje.No i jak wytlumaczyc ludziom po tym nauczaniu w kosciolach polskich,zeby przyjmowac komunie sw. na stojaco i mozna na reke,ze teraz znow bedzie na kleczaco itd.To b subiektywne co napisalam,ale musialam.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 17 Lut 2009, 19:48 
epikurejka w rozpaczy
Awatar użytkownika

Całkowicie się z Tobą zgadzam Kasiu.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 20 Lut 2009, 20:25 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 09 Sty 2008, 22:17
Kasiu, dziękuję, lepiej bym tego nie ujęła, a czuję podobnie.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 20 Lut 2009, 22:10 
zorga domowa
Awatar użytkownika

ja nie rozumiem tej burzy o przyjmowanie komunii na stojąco. W moim kościele było tak w sumie cały czas, czyli po Soborze po tak było. Przyjmowałam, ze po prostu w jednym kościele się podchodzi, w innym klęka, pełna różnorodność.
Dziwi mnie branie teraz tego tak mocno na sztandary. Tak jakby akcent został przesunięty tylko wyłącznie na oprawę

Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników