duża rodzina
http://wielodzietni.net/

Z Kafki
http://wielodzietni.net/viewtopic.php?f=51&t=2235
Strona 1 z 1

Autor:  jola [ 25 Lis 2008, 20:04 ]
Temat postu:  Z Kafki

PRZED PRAWEM
Vor dem Gesetz

FRANZ KAFKA


Przed prawem stoi strażnik. Do strażnika zgłasza się człowiek ze wsi i prosi o pozwolenie wejścia do prawa. Ale strażnik powiada, że na razie nie może mu pozwolić na wejście. Człowiek zastanawia się, a potem pyta, czy wobec tego będzie mu wolno wejść później.

– To możliwe – mówi strażnik – ale teraz nie.

Ponieważ brama do prawa stoi otworem, jak zawsze, a strażnik ustępuje na bok, człowiek pochyla się, aby zajrzeć przez bramę do środka. Gdy strażnik to spostrzega, śmieje się i mówi:

– Jeśli cię to tak nęci, spróbuj wobec tego wejść pomimo mego zakazu. Lecz zapamiętaj sobie: jestem potężny. A jestem tylko najniższym strażnikiem. Lecz przed każdą salą znajdują się strażnicy coraz potężniejsi. I nawet ja nie mogę już znieść widoku trzeciego strażnika.

Człowiek ze wsi nie spodziewał się takich trudności; prawo powinno być przecież dostępne dla wszystkich i zawsze, myśli sobie, lecz gdy dokładniej ogląda teraz strażnika w kożuchu, gdy widzi jego wielki szpiczasty nos i jego długą, rzadką, czarną tatarską brodę, postanawia jednak raczej zaczekać, aż otrzyma pozwolenie na wejście. Strażnik podaje mu stołek i pozwala mu usiąść z boku przed bramą. Siedzi tam dniami i latami.

Podejmuje wiele prób, aby wpuszczono go do środka, i zamęcza strażnika prośbami. Strażnik poddaje go często małym przesłuchaniom, wypytuje o jego ojczyznę i o wiele innych spraw, ale są to pytania obojętne, takie, jakie stawiają wielcy panowie, a na koniec wciąż mu powtarza, że jeszcze nie może go wpuścić.

Człowiek, który dobrze zaopatrzył się na tę podróż, oddaje wszystko, nawet to, co najkosztowniejsze, aby przekupić strażnika. Ten przyjmuje wprawdzie wszystko, lecz mówi przy tym:

– Biorę to tylko dlatego, abyś był spokojny, żeś nie zaniedbał niczego.

W ciągu długich lat człowiek obserwuje strażnika prawie bez przerwy. Zapomina o innych strażnikach i ten pierwszy wydaje mu się jedyną przeszkodą do wejścia do prawa. Przez pierwsze lata przeklina swój nieszczęśliwy los brutalnie i głośno, Później, gdy się już postarzał, mruczy tylko coś do siebie. Dziecinnieje, a ponieważ dzięki długoletniej obserwacji strażnika poznał nawet pchły na kołnierzu jego kożucha, prosi więc także pchły, aby mu przyszły z pomocą i zmieniły humor strażnika. Wreszcie wzrok jego słabnie i nie wie już, czy to wokół niego robi się ciemno, czy też oczy go oszukują. Ale dobrze widzi teraz w ciemności blask, który bez przerwy bije z bramy prawa. Niewiele mu już teraz życia pozostało. Przed śmiercią wszystkie doświadczenia całego tego czasu zlewają się w jego głowie w jedno pytanie, którego dotychczas nie postawił jeszcze strażnikowi. Przyzywa go, gdyż nie może już wyprostować swego zesztywniałego ciała. Strażnik musi się pochylić ku niemu bardzo głęboko, ponieważ różnica ich wzrostu zmieniła się bardzo na niekorzyść człowieka.

– Cóż jeszcze teraz chcesz wiedzieć? – zapytuje strażnik. – Jesteś nienasycony.

– Wszyscy przecież pragną prawa – powiada człowiek – jak więc to się dzieje, że przez te wszystkie lata nikt inny poza mną nie domagał się wejścia?

Strażnik poznaje, że nadchodzi koniec człowieka, i aby dosięgnąć jeszcze jego zanikający słuch, krzyczy do niego:

– Tędy nie mógł przejść nikt inny oprócz ciebie, gdyż to wejście było przeznaczone tylko dla ciebie. Teraz odchodzę i zamykam je.


Z niemieckiego przełożył Juliusz Kydryński


---------
stąd ściągniete, gdzie mozna znaleźć jeszcze dodatkowo autorskie ilustracje do tekstu

Autor:  Q-mamma [ 26 Lis 2008, 00:23 ]
Temat postu:  Re: Z Kafki

o :shock: akurat dziś moim maturzystom opowiadałam o Kafce , Procesie i tej scenie ...patrzyli na mnie jak na UFO ..dobra była 7 rano. A Józef K. i tak nie wszedł do prawy -a my wekdziemy ? Mamy prawo? Ja mam wątpliwości .

Autor:  jola [ 26 Lis 2008, 00:57 ]
Temat postu:  Re: Z Kafki

a iloma rzeczami, sprawami, instytucjami może być prawo z tego opowiadanka. I to jest w nim niesamowite.

No mamy prawo, bo jest przykrojone specjalnie dla nas, to znaczy z jakiegoś powodu mieścimy się/mozemy zrozumieć go tylko my. Zatrzymuje nas nie to, że nie mamy prawa, to Józef K. nie miał prawa, ale ten człowiek nie ma.... odwagi. W tym opowiadaniu zatrzymuje nas brak odwagi. Umiera nie wchodząc do środka, i to jest, jak dla mnie, najsmutniejsze.

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/