duża rodzina

duża rodzina

forum dla rodzin wielodzietnych i sympatyków
duża rodzina
Obecny czas: 20 Lis 2018, 17:24

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: VEGE
PostWysłany: 12 Mar 2009, 15:21 
samurajka

Dołączenie: 04 Lip 2007, 23:53
Austria : Inhabitants : 8.1 millions Vegetarians : 3-4 % (estimate)
(different Austrian sources)

Belgium : Inhabitants : 10.2 millions Vegetarians : 2 % (Source : survey
done for GAIA)

Czech Republic: Inhabitants: 10.2 millions Vegetarians 1-2 % (Source:
StemMark Agency, Prague, Czech Republic)

France : Inhabitants: 58.6 millions Vegetarians: less than 2 % (Source:
Alliance Vegetarienne)

Germany: Inhabitants: 82 millions Vegetarians: app. 8% (survey) (Source:
Vegetarier-Bund Deutschlands e.V.)

India : Inhabitants : 997.5 millions Vegetarians : between 15-20 %

Ireland : Inhabitants : 3.7 millions Vegetarians : around 6 % (estimate)
(Source : Vegetarian Society of Ireland)

Italy: Inhabitants: almost 58 millions Vegetarians: 5% (Source:
EURISPES - European Institute of political, economical and social studies)

Norway Inhabitants : 4,5 millions Vegetarians : between 2% and 4%
(opinion polls) (Source: Dyrevernalliansen, Norway)

Poland Inhabitants: 38.6 millions Vegetarians: under 1%

Portugal: Inhabitants: 10 millions Vegetarians: about 2% ( Source :
www.european-vegetarian.org/denmark0.0.html )

Romania Inhabitants: 25 millions Vegetarians: abt 4% (Source : Romanian
Vegetarian Society)

Slovakia : Inhabitants : 5.4 millions Vegetarians : abt. 1% (Source :
Vegetarianska spolocnost)

Spain Inhabitants: 39.4 millions Vegetarians: around 2% (Source:
Asociacion Vegana Espanola (AVE)

Sweden Inhabitants: 8.8 millions Vegetarians: at least 7% (in certain
schools a third of the students are vegetarians) (Source: Swedish Vegan
Society)

Switzerland Inhabitants: 7.1 millions Vegetarians: 9% according to the
Nutritrend-Study, Nestle from 2001 (around 4% would be more realistic)
(Source: Swiss Union for Vegetarianism)

The Netherlands Inhabitants: 15.8 millions Vegetarians: 4-5 % (estimate)
(Source: Nederlandse Vegetariersbond)

United Kingdom Inhabitants : 59.5 millions Vegetarians: 9 % (high in
younger age group) (ICM Poll for the Daily Telegraph, 2001)

USA Inhabitants: 278.3 millions Vegetarians: 4 % (Source : Time/CNN poll
15 July 2002 - Note: A surprising 42% of all "vegetarians", or 4.8 millions
adult Americans, considered slaughter of animals to be murder)

Profil Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: VEGE
PostWysłany: 12 Mar 2009, 15:58 
Generalissimus domownikuss
Awatar użytkownika

Dołączenie: 18 Cze 2007, 19:42
??? :D

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 12 Mar 2009, 22:34 
samurajka

a... tak w ramach propagandy vege ;-)
ps. poza tym przyszło mi do głowy, ze jako polacy nawet w kwestii vege jestesmy daleko z tyłu za cywilizowanym swiatem... under 1 % :?

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 12 Mar 2009, 23:38 
zadomowiony

Dołączenie: 16 Cze 2007, 20:38
Miejscowość: Szczecin
Może my potrzebujemy mięska bardziej, a reszta ludzi mniej?

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 13 Mar 2009, 01:02 

Dołączenie: 22 Cze 2007, 00:41
drapiezni obywatele jestesmy :mrgreen:

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 13 Mar 2009, 10:32 
Awatar użytkownika

Indie mają najwięcej a jako cywilizowany swiat trudno je uznać.
Nielicznośc vegetarian w Polsce może wynikać z tradycji - kuchnia jednak mięsna, na tłuszczach zwierzęcych- i z gotowania w domu.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 14 Mar 2009, 16:12 
samurajka

Cytuj:
Indie mają najwięcej a jako cywilizowany swiat trudno je uznać.

w Indiach akurat to wynika z religii.

W pozostałych krajach mozna zauwazyć proporcjonalnie- im bardziej kraj rozwinięty, tym większy procent vegów.

Cytuj:
Może my potrzebujemy mięska bardziej, a reszta ludzi mniej?

taaak, na peeewnooo :roll: :lol: bo polacy to tak naprawdę eskimosi i zyją na grenlandii, dlatego bez mieska nie przezyja :lol: :lol: :lol: 8)

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 14 Mar 2009, 21:36 
Awatar użytkownika

Haniu, że z religii to ja doskonale wiem.
jest taki facet - Tombak sie nazywa - który pisze książki o odżywianiu jako sposobie leczenia. Propaguje w nich pewną teorię: otóż twierdzi, że najzdrowsza jest ta żywność, która wyrosła w promieniu 30 km od osoby ją jedzącej. On to nawet logicznie uzasadnia.
Z wegetarianizmem jest ten problem, że trudno zastąpić białko zwierzęce więc jako dieta dla dzieci się nie nadaje. Przygotowanie potraw jest praco i czasochłonne, trudno je przechowywać, sporo produktów ma ukryte dodatki zwierzęce np sery podpuszczkowe, czekolada, wszystko z żelatyną.
Wykluczone z diety ryby też trudno zastąpić.
Raczej to pewna ideologia niż racjonalne żywienie.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 14 Mar 2009, 22:41 
ptak paradoksalny
Awatar użytkownika

Dołączenie: 05 Gru 2007, 10:02
Miejscowość: Dolny Śląsk
Cytuj:
Aż 68 procent wegetarian ma niedobory witaminy B12. Skutek? Problemy z pamięcią, koncentracją, wahania nastroju, wzrost stężenia homocysteiny we krwi (co wiąże się z ryzykiem zawału i choroby Alzheimera)
:shock:

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 26 Mar 2009, 02:53 
samurajka

dudi

Cytuj:
Każdego roku w Polsce kilkadziesiąt tysięcy ludzi umiera na zawał serca. Miażdżyca jest przyczyną ponad 90 proc. tych zgonów. Polacy boją się co prawda chorób serca i układu krążenia, jednak niewiele robią, aby tych schorzeń uniknąć. Co więcej, mimo że prawie wszyscy jemy mięso (93 proc. respondentów) przy czym w niezdrowyy sposób obrabiane - na przykład często smażone na patelni (42 proc.), swój sposób odżywiania uważamy za dość zdrowy (69 proc.). Większość Polaków uważa, że podstawą właściwego odżywiania jest po prostu… jedzenie trzech posiłków dziennie...

:P

i jeszcze

Cytuj:
Stwierdzono, że w pewnych okresach życia, przy niewłaściwie skomponowanej diecie wegańskiej mogą występować niedobory witaminy B12 (ale mogą one występować także u osób starszych, odżywiających się "wszystkożernie" , z powodu zaniku czynnika wewn. umożliwiającego przyswajanie), witaminy D (u dzieci i młodzieży), żelaza i cynku. Niedoborów można stosunkowo łatwo uniknąć modyfikując odpowiednio swoją dietę w tych okresach życia poprzez włączenie do posiłków produktów wegetariańskich bogatszych w te witaminy i minerały. W uzasadnionych medycznie przypadkach można również uzupełniać niedobory sztucznie, poprzez regularne spożywanie odpowiednich suplementów stosując się do zalecanego dawkowania. [15]

Krytycy wegetarianizmu wskazują na zagrożenia zdrowia, które mogą być związane z niewystarczającym zaopatrzeniem organizmu w witaminy i minerały. Przytaczają oni argumenty, że człowiek może łatwiej przetwarzać białko pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego. Dla przykładu w Niemczech, średnia ilość dostarczanego do organizmu białka przeciętnego Niemca leży powyżej średniej Niemieckiego Stowarzyszenia Żywieniowego, podczas gdy przeciętny wegetarianin odpowiada tej średniej. Nawet weganie przy odpowiednim doborze produktów żywnościowych nie mają problemu z zaopatrzeniem organizmu w białko. [16]

Yenna
Cytuj:
Z wegetarianizmem jest ten problem, że trudno zastąpić białko zwierzęce więc jako dieta dla dzieci się nie nadaje

Yenno, mięso nie jest niezbędne, juz od dawna wiadomo, że np.

Cytuj:
Pod kruchą skorupką kryją się cenne dla organizmu łatwo przyswajalne białka, tłuszcze oraz rozpuszczalne w nich witaminy, ponadto duża ilość minerałów. Jajka są ciągle udoskonalane. Jak to możliwe? Otóż pasza dla kur jest dostępna w wersji podstawowej jak i wzbogaconej. Ulepszona zawiera algi, które powodują, że w jajkach o nazwie DHA Gold Omega 3 jest sześciokrotnie więcej witaminy E i ośmiokrotnie więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych DHA Omega 3. Tak zmodyfikowane jajka nie podnoszą poziomu cholesterolu lecz go obniżają, w dodatku zmniejszaja ciśnienie tetniczę, działają przeciw miażdżycowo oraz uodparniają organizm. Sześć sztuk skorupkowego skarbu kosztuje około 4zł.

Jesli ktos je jajka, nie musi jeśc mięsa, jajka zawieraja wszystko co niezbędne, co zawiera mięso,
a do tego jajko nie jest świadomym zwierzęciem odczuwającym ból, strach itd... a więc jest to dobry wybór wg mnie, na pełen weganizm bym raczej nie przeszła...

jeśli do tego kupuje sie jajka co najmniej ściółkowe (klasa 2), a najlepiej wolnowybiegowe lub eko (klasa 1 i 0 ) to już w ogóle full wypas...

Cytuj:
Propaguje w nich pewną teorię: otóż twierdzi, że najzdrowsza jest ta żywność, która wyrosła w promieniu 30 km od osoby ją jedzącej. On to nawet logicznie uzasadnia.

Jak najbardziej się zgadzam... :D

w promieniu 30 km, masz zapewnie wspaniałe zboża i kasze, a do tego warzywa, owoce i własnie jajka, czego chciec więcej...

ale wiadomo, mięsko smakuje, to trzeba sobie wymyślac uzasadnienie, znam to, przeciez sama tyle lat jadłam mięso... no i to niesprzyjające otoczenie... :P ;-)

dla chrześcjan... :mrgreen:

Cytuj:
W późnym Chrześcijaństwie i Średniowiecznym Kościele wielu mnichów rezygnowało z mięsa w ramach ascezy. [6] Wegetarianizm znacznie zyskał na znaczeniu pod koniec 19. wieku, kiedy to utworzono liczne stowarzyszenia wegetariańskie. Do znanych wegetarian należał także Richard Wagner. [7] Dążył on do ogólnej rezygnacji ze spożycia mięsa oraz badań na zwierzętach. W 1908 powstała Międzynarodowa Unia Wegetariańska jako instytucja nadrzędna dla innych mniejszych wegetariańskich stowarzyszeń. W Szwajcarii lekarz Maximilian Oskar Bicher-Benner reprezentował pogląd, iż wegetariańskie jedzenie jest metodą leczniczą.

Cytuj:
Chrześcijanie, muzułmanie i żydzi posiadają swoje wyobrażenia idealnego "Ogrodu Eden", gdzie wszystkie żyjące stworzenia pożywiały się jedynie roślinami i nie zabijały innych stworzeń. Chrześcijańscy wegetarianie sugerują, że jedzenie mięsa przez ludzi jest ich dowodem na to, że są słabi i ulegli złu – przez co Bóg ukarał ich skróceniem długości życia. Ponadto, niektóre przepowiednie biblijne głoszą, że nadejdzie czas, gdy wszystkie stworzenia na świecie będą wegetarianami (Księga Izajasza 11,6-7 – 6Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem i mały chłopiec będzie je poganiał. 7Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie, młode ich razem będą legały. Lew też jak wół będzie jadał słomę.). Księga Powtórzonego Prawa zakazuje jedzenia mięsa niektórych zwierząt. Inne fragmenty Biblii, które mają popierać wegetarianizm to Dn 8-16.

Werset biblijny wykorzystywany przez przeciwników wegetarianizmu to: (...) wszedł Piotr na dach, aby się pomodlić. (...) Odczuwał głód i chciał coś zjeść. Kiedy przygotowywano mu posiłek, wpadł w zachwycenie. Widzi niebo otwarte i jakiś spuszczający się przedmiot (...). Były w nim wszelkie zwierzęta czworonożne, płazy naziemne i ptaki powietrzne. «Zabijaj, Piotrze i jedz!» – odezwał się do niego głos. «O nie, Panie! Bo nigdy nie jadłem nic skażonego i nieczystego» – odpowiedział Piotr. A głos znowu po raz drugi do niego: «Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił». (Dz 10,9-15, tłum. Biblia Tysiąclecia). Jednak chrześcijańscy wegetarianie bronią się, twierdząc, że była to tylko wizja i że Biblia sama mówi, że święty Piotr zinterpretował ją w zupełnie inny sposób, nie mający nic wspólnego z mięsem – że nauka Boża nie jest ograniczona do żadnego narodu czy religii, lecz do wszystkich ludzi.

W Starym Testamencie jedzenie mięsa było nakazane podczas Paschy (Wj 12,1-13). O zwyczajach żywieniowych samego Jezusa wiadomo niewiele, z całą pewnością aprobował jednak jedzenie ryb (zarówno karmiąc nimi swoich uczniów [Mt 14, Mk 6] jak i cudownie napełniając sieci rybackie [Łk 5,6, J 21,6]). Wegetarianizm był często praktykowany przez gnostyków, takich jak Katarzy, którzy jednak byli grupą synkretyczną, a nie ściśle chrześcijańską. Dziś największym Kościołem promującym dietę bezmięsną jest Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.

:D

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 26 Mar 2009, 03:17 
samurajka

Cytuj:
Składniki odżywcze w diecie wegetariańskiej

Składnik spożywczy Produkty bezmięsne, które go zawierają
Białko produkty sojowe, soczewica, groch, kasza, makaron, pieczywo (najlepiej razowe), orzechy i nasiona
Żelazo zielone warzywa liściaste, fasola, soczewica, tofu i inne wyroby sojowe, chleb pełnoziarnisty,nasiona dyni i słonecznika, orzechy, suszone owoce.
Wapń ziarna sezamu, mleko i produkty mleczne, tofu (serek sojowy), zielone warzywa (szpinak, brokuły), rośliny strączkowe, wzbogacane mleko sojowe i ryżowe, migdały, pomidory
Cynk soczewica, dynia, chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż, ziarna sezamu, orzechy, pieczarki
Witaminy świeże owoce i warzywa
Witamina B12 produkty mleczne, jaja, wzbogacone w tę witaminę żywność, suplementy
Witamina D produkty mleczne, zboża i margaryna roślinna

Dawniej istniał pogląd, iż witaminę B12 można znaleźć w kiszonkach, tofu, pożywkach drożdżowych, miodzie i glonach. Wszystkie te informacje okazały się nieprawdziwe, natomiast informacja o wit. B12 w glonach okazała się szczególnie niebezpieczna. Glony zawierają nieprzyswajalne dla człowieka analogii witaminy B12 i upośledzają jej wchłanianie, co utrudnia późniejszą suplementację. Przy jednoczesnym zażywaniu suplementów (bądź żywności wzbogacanej w witaminę B12, której jest dużo na polskim rynku) i spożywaniu alg, nie powinno być problemu. Informacja podająca fałszywe źródła witaminy B12 jest o tyle niebezpieczne, że może doprowadzić do poważnych chorób układu nerwowego. Wegetarianie przy odpowiednio zbilansowanej diecie nie powinni mieć problemu z witaminą B12, natomiast weganie muszą spożywać w odpowiednich ilościach żywność wzbogacaną w B12, bądź suplementować tę witaminę (co nie jest w Polsce ani drogie, ani szczególnie uciążliwe).

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 26 Mar 2009, 09:45 
Awatar użytkownika

Prawdziwy wegetarianin nie zje jajka jeśli nie będzie miał pewności, ze nie jest zapłodnione :D Zbyt duże spożycie jajek grozi też miażdżycą ze względu na cholesterol.Nie ma takiej obawy przy chudym mięsie.

Znalazłam:
Argumenty przeciw wegetarianizmowi to:
niska zawartość aminokwasów egzogennych w diecie,
niedobory żelaza i jodu,
niedobory wapnia w okresie wzrostu i rozwoju,
brak witaminy B12,
niska zawartość lub brak witaminy D,
duża ilość substancji antyodżywczych, takich jak: szczawiany, fityniany, taniny, goitrogeny.

Uważa się, że wegetarianizm może prowadzić do niedokrwistości, krzywicy, osteoporozy i osteomalacji oraz sprzyjać powstawaniu woli tarczycowych, ze względu na niedobory jodu u wegetarian.

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty diety wegetariańskiej należy stwierdzić, że może ona korzystnie wpływać na zdrowie, ale tylko i wyłącznie przy właściwym doborze produktów, które pokrywałyby zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Panuje poparty badaniami klinicznymi i obserwacjami pogląd, że dieta wegetariańska niewskazana jest w przypadku dzieci, młodzieży, kobiet w ciąży, matek karmiących, ludzi starszych i osób ciężko pracujących fizycznie.

Bardzo dużo czasu trzeba, żeby sie odpowiednio douczyć i ułożyć prawidłową dietę uwzględniając indywidualne zapotrzebowanie na różne składniki.
Jednak dieta z mięsem, ale z dużą ilością warzyw, kasz, mleka jest najbardziej odpowiednia.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 07 Lut 2010, 13:40 

Dołączenie: 16 Cze 2007, 11:34
Miejscowość: kaszebszci ;-)
polecam świetne przepisy Ani na ograch, 2 już wypróbowałam:
http://wielodzietni.org/comments.php?Di ... e=1#Item_0
http://wielodzietni.org/comments.php?Di ... e=1#Item_0

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 07 Lut 2010, 15:44 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 17 Cze 2007, 01:15
Miejscowość: Warszawa
ja juz zakupiłam kaszę jaglaną i będę eksperymentować. Szkoda ze tamta dyskusja zdryfowała w inne rejony, bo liczyłam na więcej przepisów.

Naszemu Ludkowi wyszedł po raz kolejny cholesterol ponad normę, mam mu zrobić pelny lipidogram, ale niezależnie mamy ograniczyć mięso i jajka. Nim wróci (są na nartach) chcę przetestować kilka przepisów.
Najgorsze, że L jest strasznym mięsożercą i jajkożercą...

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 07 Lut 2010, 16:56 

Dołączenie: 21 Cze 2007, 10:25
Miejscowość: Toruń
jestem 100% wegetarianinem

ale tylko w piątki :P

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 07 Lut 2010, 18:36 
zadomowiony

Dołączenie: 31 Sty 2008, 14:17
Miejscowość: .....
Babka4 napisał(a):
jestem 100% wegetarianinem

ale tylko w piątki :P

A ja w środy i piątki :D
Dlatego też zbieram różne wegetariańskie przepisy, bo czasem inspiracji brak ;-)

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 08 Lut 2010, 06:26 
samurajka

Anka w facebooku jest grupa vege, wyslę ci zaproszenie, codziennie daja nowy/nowe przepisy na fajne dania vege

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 08 Lut 2010, 14:25 
zorga domowa
Awatar użytkownika

Dołączenie: 15 Cze 2007, 14:57
Miejscowość: Wrocław
a wiecie, że są przeprowadzane teraz badania na dzieciach wegańskich: http://neurokultura.pl/vege/635-badania-dzieci-na-diecie-weganskiej-.html
ciekawe jakie będą wyniki

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 09 Lut 2010, 07:33 
samurajka

ale weganizm to nie wegetarianizm :P :mrgreen:

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 09 Lut 2010, 12:07 
zorga domowa
Awatar użytkownika

Dołączenie: 15 Cze 2007, 14:57
Miejscowość: Wrocław
specjalnie wybrali akurat tę grupę, czytałam gdzieś artykuł o tych badaniach i tak motywowali, że właśnie lepiej przebadać takich ekstremistów, żeby wyniki były bardziej wiarygodne, jak okaze się, że to jednak zdrowe.
Ciekawa argumentacja jest na stronie: Obserwacje naukowe ostatnich lat wskazują na dobroczynny wpływ diety wegańskiej na rozwój dzieci i na zmniejszone ryzyko zachorowań na choroby wieku dorosłego w późniejszym okresie życia.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 09 Lut 2010, 12:14 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 17 Cze 2007, 01:15
Miejscowość: Warszawa
A ja myślę, że wynika to także z tego, że rodzice weganie statystycznie dużo bardziej dbają o dietę swoich dzieci. Dla porównania powinni dać wszystkożerców, ale też stosujących zdrową, żróznicowaną dietę. A jeżeli dla porównania jest przeciętna amerykańska rodzina, to na pewno dzieci weganskie są o niebo zdrowsze.

Odpowiedz z cytatem  
PostWysłany: 09 Lut 2010, 12:31 

Dołączenie: 21 Cze 2007, 10:25
Miejscowość: Toruń
przeciętna amerykańska rodzina
właśnie te fast foody, dziesiątki dzieci otyłych w szkołach, maszyny z batonami zamiast sklepików, astmy, alergie często wynikają ze złego odżywiania we wczesnym dzieciństwie
i złych nawyków żywieniowych

Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników